Polacy się rozruszali, prawie połowa uprawia jakiś sport.

44 proc. Polaków uprawia sport, najczęściej robią to jednak bez należytego przygotowania – wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska.

Najwięcej pytanych  decyduje się na jazdę na rowerze (45 proc.), wielu też biega (25 proc.), gra w piłkę nożną (17 proc.), trening siłowy uprawia 16 proc.  a pływanie 14 proc.

Okazuje się, że co czwarty ankietowany się nie oszczędza i trenuje z dużą częstotliwością: 7 proc. uprawia sport codziennie lub prawie codziennie, a 17 proc. kilka razy w tygodniu. Prezentacja wyników ankiety towarzyszyła rozpoczęciu kampanii „Zdrowi-gotowi-sport!”, mającej podnosić świadomość w zakresie konieczności kontroli stanu zdrowia przez osoby uprawiające sport.

Ponad połowa aktywnych Polaków przyznaje, że swoje treningi opiera jedynie na własnej wiedzy oraz doświadczeniu (54 proc.). Szczególnie niepokojące dla ekspertów okazały się jednak statystyki dotyczące wykonywania specjalistycznych badań lekarskich. Kluczowemu dla bezpieczeństwa badaniu serca poddało się jedynie 19 proc. Respondentów a tylko 6 proc. Miało kontakt z lekarzem specjalistą medycyny sportowej.

Dodatkowo z badań wynika, że w przypadku pojawienia się dolegliwości utrudniających aktywność fizyczną, jedynie 34 proc. Polaków decyduje się skorzystać z porady lekarza, 30 proc. przerywa trening do czasu ich ustąpienia, a 25 proc. zażywa suplementy diety lub leki bez recepty.

Lekarze przypominają, że osoby aktywne powinny badać się regularnie, chociaż raz w roku a dzieci i młodzież trenujące w klubach, zgodnie z wymogami orzecznictwa sportowego dwa razy –  chodzi o wykonywanie podstawowych badań EKG, laboratoryjnej diagnostyki parametrów krwi i moczu oraz konsultacje ze specjalistami medycyny sportowej z dziedzin, takich jak interna, kardiologia czy ortopedia.

Materiał wideo dostępny pod adresem: http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/56404,,bandanie-tns-polska-44-proc-polakow-uprawia-sport

 

Źródło: Centrum Prasowe PAP