Podróż w tropiki? Jak się do niej dobrze przygotować?

„Profilaktyka chorób zakaźnych w podróży” to temat ostatniej „Środy z Profilaktyką” – cyklicznej akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Polacy chętniej podróżują do strefy międzyzwrotnikowej tzw. strefy tropikalnej.

Wzrost popularności wyjazdów do państw strefy tropikalnej i subtropikalnej niesie za sobą większe ryzyko zachorowania na jedną z groźnych chorób. Najczęściej występującymi w tych strefach są malaria, żółta gorączka (żółta febra), gorączka krwotoczna Denga, dur brzuszny.

 

Co zrobić, aby bezpiecznie spędzić czas w podróży?

Planując egzotyczną podróż, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu.

Wykonanie przed wyjazdem wszystkich zalecanych szczepień to najlepszy sposób zabezpieczenia przed zachorowaniem w czasie podróży lub po jej zakończeniu,

Uodpornienie najlepiej rozpocząć ok. 6 – 8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Niektóre szczepienia wymagają podania kilku dawek w określonym schemacie szczepienia.

 

Jak przygotować się do podróży zagranicznej? Zapraszamy do posłuchania eksperta.

 

Jakie zastosować szczepienia? Które z nich są obowiązkowe, a które zalecane w podróży do wybranego państwa? Jak chronić się przed malarią? Kto jest najbardziej narażony na powikłania narządowe w malarii? Jakie objawy po powrocie powinny skłonić do wizyty u lekarza?

Na te i inne pytania odpowiadał dr n. med. Szymon Nowak z Kliniki Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych, Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

 

Materiały edukacyjne przygotowane w każdą środę, w ramach akcji „Środa z Profilaktyką”, są dostępne bezpłatnie na: