Kolekcję letnich chustek na głowę zaprojektowały pacjentki onkologiczne oddziału radioterapii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach. To prezent dla kolejnych chorych.
„ Taka potrzeba związana z charakterem leczenia. Niestety, chemioterapia i radioterapia, szczególnie głowy, wiąże się z utratą owłosienia, co dla kobiet jest szczególnie trudne. Stąd pomysł, żeby stworzyć kolekcję letnich nakryć głowy – kolorowych dla młodych pań, bardziej stonowanych dla pań starszych – które byłyby miękkie, wygodne, komfortowe i – mam nadzieję – twarzowe” – wyjaśniła inicjatorka przedsięwzięcia Grażyna Koniorczyk. Poinformowała, że w czasie długiego leczenia była już kilkakrotnie pozbawiona włosów, stąd też ten problem jest jej szczególnie bliski.
Wśród 50 chust znalazły się głównie z motywami wakacyjnymi – marynarskimi i muszlami, ale też w neutralne i stonowane wzory.
„Materiały są miękkie, przewiewne, głównie chodzi o wygodę i komfort noszenia w okresie letnim, kiedy skóra głowy szczególnie jest narażona na promienie słoneczne” –zapewnia pani Grażyna. Lekarz radioterapeuta z UCK Anna Kokoszka przypomniała, że utrata włosów w trakcie leczenia onkologicznego to dla wielu chorych ogromny problem. „Może to być utrata włosów czasowa, niestety może być również trwała, może to być przerzedzenie włosów, ale też łysienie plackowate. Dla kobiet zwłaszcza, dla których włosy są często jednym z atrybutów kobiecości, jest to tragedia. Jest to traktowane jako oszpecenie, utrata atrakcyjności i powoduje spadek poczucia własnej wartości, często prowadzi do obniżenia nastroju, a nawet do depresji” – powiedziała Anna Kokoszka. Podkreśliła, że szczególnie w trakcie radioterapii, jeżeli dotyczy obszaru głowy, skóra jest bardzo wrażliwa i podatna na mikrourazy, nie można jej też opalać, w związku z tym materiał, z jakiego chusta jest wykonana, musi być w 100-proc. naturalny i z odpowiednimi atestami.
Pierwszych 50 chustek według projektu pacjentek uszyła szpitalna krawcowa. Planowana jest kolejna seria, być może z motywami jesiennymi. Pomoc w szyciu zadeklarowały również członkinie Stowarzyszenia Amazonek „Relaks” z Rudy Śląskiej.
PAP