Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera

Dane kontaktowe:

tel.: 504 220 068

e-mail: siedlce_alz@op.pl

www: http://www.alzheimer.org.pl/

Adres korespondencyjny:

Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera ul. Leśna 96, 08 – 110 Siedlce

Województwo:

  • Mazowieckie

Dziedzina medyczna:

  • Opieka paliatywna

Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera powstało w 1994 roku, z inicjatywy dr Krystyny Jałyńskiej-Kwiatkowskiej i opiekunów osób z chorobą Alzheimera. Jest trzecim, co do daty powstania, stowarzyszeniem alzheimerowskim w Polsce. Od 2004 roku jesteśmy organizacją pożytku publicznego.

Stowarzyszenie od 1999 roku prowadzi całodobowy specjalistyczny Dom Pomocy Społecznej w Ptaszkach. W 2010r. powstała filia w Kukawkach. Łącznie w naszych domach przebywa 50 mieszkańców. Domy są przeznaczone dla osób z chorobą Alzheimera i innymi chorobami otępiennymi oraz przewlekle psychicznie chorych, przyjmują pensjonariuszy z terenu całej Polski i wpisane są do rejestru domów pomocy społecznej prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego. Oba domy zapewniają specjalistyczną opiekę i cieszą się dobrą opinią. Prowadzimy terapie zajęciową, rehabilitację, terapię psychologiczną. Pensjonariusze mieszkają w pokojach 2-3 osobowych z łazienkami, zapewniamy również domową kuchnię. W Domach znajdują się kaplice, a podopieczni otoczeni są opieką duszpasterską.

Celem Stowarzyszenia jest niesienie pomocy osobom z chorobą Alzheimera i zaburzeniami pokrewnymi oraz ich rodzinom i opiekunom.

Prowadzone działania:

Stowarzyszenie dwa razy w roku organizuje dni otwarte w Domu Pomocy Społecznej w Ptaszkach z filią w Kukawkach. W czerwcu jest to „Spotkanie sobótkowe„ w Kukawkach, a we wrześniu spotkanie pod nazwą „Radość w Ptaszkach„ – organizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Choroby Alzheimera.

  1. Spotkania te mają na celu integrację naszych pensjonariuszy z pensjonariuszami innych domów pomocy, integrację ze społecznością lokalną, a także uświadomienie powagi choroby Alzheimera i innych chorób otępiennych. Spotkania uczą jak pomagać chorym i ich opiekunom. Organizujemy mieszkańcom domów spotkania z wolontariuszami, wycieczki, pielgrzymki, wyjazdy do kina, teatru , a także spotkania z ciekawymi ludźmi i poznawanie nowych sposobów spędzania wolnego czasu takich jak np. Boccia. Prowadzimy również akcje informacyjne dla mieszkańców Siedlec i okolic. 26.11.2013r. Stowarzyszenie zorganizowało pokaz filmu dokumentalnego pt. „Nie zapomnij mnie” w Sali Widowiskowej „Podlasie”. Dzięki uprzejmości MOK Siedlce mieszkańcy miasta i okolic mogli obejrzeć film nieodpłatnie. Wspó Wznowiliśmy działanie powstałej w 1994r. Grupy Wsparcia