Obywatele w medycynie. Wystawa w Centrum Nauki Kopernik

Nauką zajmują się naukowcy. Ale czy tylko? Wystawa „Obywatele w medycynie” opowiada siedem niezwykłych historii ludzi, którzy pokazują, że nauka może wyjść z laboratoriów.

Od 14 lipca do 11 września w Koperniku. Dostępna dla zwiedzających w ramach biletu do Kopernika.

Na wystawie będą przedstawieni ludzie, którzy budują własne urządzenia medyczne, by radzić sobie z cukrzycą, grupy społeczników monitorujące zanieczyszczenie powietrza, twórcy portali udostępniających wynalazki samych pacjentów i pacjenci, którzy stali się ekspertami od własnych chorób. Rosnąca liczba „naukowców zrób to sam” (DIY scientists) na całym świecie eksperymentuje, wymyśla i wdraża różne rozwiązania. Wyposażeni w niedrogie czujniki, aplikacje na smartfony i powszechny dostęp do Internetu, gdzie mogą łatwo dzielić się informacjami, pionierzy nauki w wydaniu DIY rzucają wyzwanie naszym wyobrażeniom o tym, kim są naukowcy i jak będzie wyglądać nauka w przyszłości. Włączycie się w ten trend?

W ramach „Obywateli w medycynie” w letnie soboty zapraszamy na Science Espressos – spotkania z ciekawymi ludźmi, aktywnymi w obszarze poruszanym przez wystawę. Będą wśród nich naukowcy, eksperci, pacjenci. Wstęp na nie – jak na całą wystawę – dostępny jest dla zwiedzających w ramach biletu do Kopernika. Uwaga: pierwsze spotkanie Science Espresso odbędzie się wyjątkowo w czwartek – w dniu otwarcia wystawy – 14 lipca. Będzie na nim obecny Tim Omer z UK i dr Paweł Szczęsny.

Wystawa została stworzona w ramach europejskiego programu Sparks, popularyzującego zaangażowanie społeczne w innowacje i badania naukowe (Responsible Research and Innovation). Działania Sparks (wystawa, kawiarnie naukowe, warsztaty) ogarną 33 innych miejsc w Europie, poświęconych refleksji o nauce.