„Nie tracę siebie w schizofrenii” – film dokumentalny i nowa kampania

Kampania „Nie tracę siebie w schizofrenii” rusza 10. października, kiedy na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Celem kampanii jest pokazanie schizofrenii przez pryzmat osób, które zmagają się z nią na co dzień, a przez to przełamanie tabu wokół schorzenia, zmiana stereotypowego podejścia do choroby i wsparcie osób chorych.

Kampania ma być także katalizatorem do rozpoczęcia dyskusji publicznej na temat schizofrenii i potrzeb borykających się z nią osób. W ramach projektu zaplanowano szereg aktywności mających na celu zmianę postrzegania choroby oraz wsparcie pacjentów oraz ich opiekunów.

Głównym elementem kampanii jest film dokumentalny opowiadający o osobach zmagających się ze schizofrenią, którego premiera zaplanowana jest na koniec października. Dokument w reżyserii Mirosława Mamczura to 2 krótkometrażowe obrazy pokazujące życie borykających się z problemem schizofrenii Natalii i Marka. Oboje pomimo choroby realizują swoje pasje i prowadzą aktywne, normalne życie, w filmie dzielą się także swoim doświadczeniem z chorobą.

Walczę codziennie, w sporcie i w życiu. Z ograniczeniami wynikającymi z niepełnosprawności, ale też ze stereotypami i uprzedzeniami. – mówi Natalia, 26 letnia bohaterka pierwszego filmu. Od urodzenia jest głucha. W wieku 6 lat rodzice zdecydowali się na operację wprowadzenia implantów ślimakowych i dopiero w tym wieku Natalia rozpoczęła naukę mówienia. Jako dziecko rozpoczęła przygodę ze sportem. Początkowo były to zapasy, później sekcja sumo, obecnie jest reprezentantką kadry narodowej osób niesłyszących w Judo. Od 11 lat cierpi na schizofrenię paranoidalną.

(Schizofrenia) To taki przejściowy stan, w którym osoba chorująca bardzo potrzebuje pomocy drugiego człowieka, jego długofalowej obecności, ale przede wszystkim akceptacji i zrozumienia – tłumaczy z kolei Marek, 52 letni bohater drugiego obrazu. Marek, poeta i działacz społeczny, od 14 roku życia, działał w opozycji PRL i za swoją działalność był internowany przez ponad 3 lata. To właśnie pobyt w więzieniu wywołał u niego pierwszy epizod schizofrenii. W swoich wizjach, przeżywał koszmar podsłuchiwania, śledzenia i lęk przed ponownym zatrzymaniem przez UB. Po podjęciu leczenia, Marek się wyciszył, a leczenie odniosło skutek. Na terapii zaczął swoją przygodę z poezją. Obecnie wydał z powodzeniem czwarty tomik wierszy.

Premiera filmu została zaplanowana na 27 października b.r. w Warszawie. Film zostanie także wyświetlony w kinach w wybranych miastach w Polsce, a pokazom towarzyszyć będą spotkania edukacyjne dla pacjentów i ich rodzin. W ramach projektu uruchomiona zostanie także strona internetowa poświęcona kampanii www.nietracesiebie.pl, a także wydana zostanie książka z reportażami i wywiadami na temat schizofrenii, w którym oprócz historii bohaterów filmu pojawią się także historie innych osób, które zdecydowały się opowiedzieć o sobie i swoim życiu z chorobą.

 

 

Inicjatorem kampanii społecznej „Nie tracę siebie w schizofrenii” jest Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Patronami projektu są: Stowarzyszenie Rodzin Działających na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Dla Rodziny”, Stowarzyszenie POMOST, Stowarzyszenie Rodzin “Otwarty Umysł”, Polfamilia, Stowarzyszenie „Więź”. Mecenasem projektu jest firma Janssen.