Deprecated: PHP Startup: Handling HTML entities via mbstring is deprecated; use htmlspecialchars, htmlentities, or mb_encode_numericentity/mb_decode_numericentity instead in /wp-content/themes/sdz/functions.php on line 468
27 października w kinie Atlantic w Warszawie odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego, inaugurująca kampanię „Nie tracę siebie w schizofrenii”. Obrazy „Siła” i „Rozproszenie” w reżyserii Mirosława Mamczura zostaną pokazane również w trzech innych miasta: Łodzi, Lublinie i Toruniu.
Celem kampanii „Nie tracę siebie w schizofrenii” jest pokazanie choroby przez pryzmat osób, które zmagają się z nią na co dzień i ich prawdziwe doświadczenia, a przez to zmiana stereotypowego podejścia do schizofrenii i wsparcie osób chorych poprzez zbudowanie większego zrozumienia w szerokim społeczeństwie. Kampania ma być także pretekstem do rozpoczęcia dyskusji publicznej na temat schorzenia i potrzeb borykających się z nią osób.
Głównym elementem kampanii jest film dokumentalny opowiadający o osobach zmagających się ze schizofrenią, którego premiera zaplanowana jest na koniec października. Dokument w reżyserii Mirosława Mamczura to 2 krótkometrażowe obrazy pokazujące życie borykających się z problemem schizofrenii Natalii i Marka. Oboje pomimo choroby realizują swoje pasje i prowadzą aktywne, normalne życie, w filmie dzielą się także swoim doświadczeniem z chorobą.
„Walczę codziennie, w sporcie i w życiu. Z ograniczeniami wynikającymi z niepełnosprawności, ale też ze stereotypami i uprzedzeniami.” – mówi Natalia, 26 letnia bohaterka pierwszego filmu. Od urodzenia jest głucha. W wieku 6 lat rodzice zdecydowali się na operację wprowadzenia implantów ślimakowych i dopiero w tym wieku Natalia rozpoczęła naukę mówienia. Jako dziecko rozpoczęła przygodę ze sportem. Początkowo były to zapasy, później sekcja sumo, obecnie jest reprezentantką kadry narodowej osób niesłyszących w Judo. Od 11 lat cierpi na schizofrenię paranoidalną.
„(Schizofrenia) To taki przejściowy stan, w którym osoba chorująca bardzo potrzebuje pomocy drugiego człowieka, jego długofalowej obecności, ale przede wszystkim akceptacji i zrozumienia” tłumaczy z kolei Marek, 52 letni bohater drugiego obrazu. Marek, poeta i działacz społeczny, od 14 roku życia działał w opozycji PRL i za swoją działalność był internowany. To właśnie pobyt w więzieniu wywołał u niego pierwszy epizod schizofrenii. W swoich wizjach, przeżywał koszmar podsłuchiwania, śledzenia i lęk przed ponownym zatrzymaniem przez UB. Po podjęciu leczenia, Marek się wyciszył, a leczenie odniosło skutek. Na terapii zaczął swoją przygodę z poezją. Obecnie w przygotowaniu jest czwarty tomik jego wierszy.
W ramach projektu uruchomiona została także strona internetowa poświęcona kampanii www.nietracesiebie.pl , a także wydana została książka z reportażami i wywiadami na temat schizofrenii, w którym oprócz historii bohaterów filmu pojawią się także inne osoby, które zdecydowały się opowiedzieć o sobie i swoim życiu z chorobą.
Inicjatorem kampanii społecznej „Nie tracę siebie w schizofrenii” jest Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Patronami projektu są: Stowarzyszenie Rodzin Działających na Rzecz Zdrowia Psychicznego „Dla Rodziny”, Stowarzyszenie POMOST, Stowarzyszenie Rodzin “Otwarty Umysł”, Polfamilia, Fundacja „Hej Koniku”, Stowarzyszenie „Więź” . Mecenasem projektu jest firma Janssen. Galeria zdjęć z premiery w kinie Atlantic: