Nie spalaj się!

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym ruszyła kampania antynikotynowa Nie spalaj się! #WUModa na niepalenie promująca styl życia oparty na niepaleniu papierosów i zachęcająca osoby palące do rzucenia nałogu. Akcja skierowana jest do członków społeczności akademickiej WUM, którzy zadeklarują chęć podjęcia próby rzucenia palenia.

Od lat obserwuję, że nasze środowisko, o zgrozo!, nie jest wolne od nałogu palenia tytoniu. I dzieje się to mimo faktu, że zarówno studenci, jak i pracownicy uczelni medycznej, jak żadna inna grupa, mają świadomość zdrowotnych skutków tego uzależnienia. Chcę podkreślić, że nie chcemy nikomu zakazywać palenia papierosów. Wiemy bowiem, że zakazy nie są skuteczne w rzuceniu nałogu. Dlatego też przygotowaliśmy społeczno- informacyjno- edukacyjną kampanię antynikotynową pod hasłem „ Nie spalaj się! WUModa na niepalenie”. Tym projektem pragniemy stworzyć i promować swoistą modę na niepalenie, pokazać, że dzięki uwolnieniu się od „dymka” osoby palące papierosy mogą odzyskać zdrowie i polepszyć jakość życia.” – mówi pomysłodawca kampanii rektor prof. Mirosław Wielgoś, który podkreśla również, że nie pali całe kolegium rektorskie i większość dziekanów wydziałów uczelni.

Głównym założeniem kampanii, która będzie trwać od czerwca do września br. jest pokazanie alternatywy dla palenia, wytworzenie postawy asertywnej i edukacja w zakresie szkodliwości palenia, ale pozbawiona wymiaru „moralizatorskiego”.

Celem programu skierowanego do społeczności WUM jest wsparcie pracowników, studentów oraz doktorantów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w zerwaniu z nałogiem palenia tytoniu oraz stworzenie ku temu przyjaznej atmosfery na uczelni. Uczestnicy programu mogą m.in. skorzystać z konsultacji specjalistycznych:  z prof. dr hab. n. med. Małgorzatą Kozłowską -Wojciechowską – Kierownik Zakładu Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej (farmakologia) , prof. dr hab. n. med. Rafałem Krenke – Kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii (choroby płuc) , prof. dr hab. n. med. Krzysztofem Filipiakiem – I Katedra i Klinika Kardiologii ( kardiologia), prof. dr hab. n. med. Wiesławem W. Jędrzejczakiem – Kierownikiem Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych (onkologia), dr. n. med. Maciejem Czerniukiem – Zakład Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia (choroby przyzębia). Program oferuje możliwość wykonania spirometrii lub innych badań diagnostycznych, a także pakiet „sport zamiast papierosa”, obejmujący dwa bezpłatne wejścia tygodniowo na basen Centrum Sportowo- Rehabilitacyjnego WUM z możliwością korzystania z basenu olimpijskiego lub basenu rozgrzewkowego, sauny suchej i parowej.

Przebieg kampanii oraz programu można śledzić na:

FB:  https://www.facebook.com/kampania.niespalasie.wumodananiepalenie/?hc_ref=PAGES_TIMELINE

oraz na  www.niespalajsie.wum.edu.pl

 

Źródło: materiały prasowe