Nie ma dowodów, że marihuana leczy nowotwory

Preparaty z marihuany nie mają leczniczego zastosowania w chorobach nowotworowych -stwierdzili prezesi onkologicznych towarzystw naukowych i konsultantów krajowych w dziedzinie onkologii. Wydali stanowisko w związku z toczącą się w Polsce dyskusją na ten temat. Podkreślono w nim, że preparaty te nie są zarejestrowane w tym wskazaniu w jakimkolwiek kraju na świecie.

Profesor Jacek Jassem podkreśla, że doświadczenia w stosowaniu preparatów z marihuany dotyczą wyłącznie niepożądanych objawów towarzyszących chemioterapii, takich jak nudności, wymioty, duszność czy bóle. Badania sugerujące przeciwnowotworowe działanie tych preparatów miały wyłącznie charakter eksperymentalny, a ich wyniki nie zostały potwierdzone klinicznie.

Temat legalizacji konopi indyjskich powrócił w ostatnich tygodniach, gdy media pokazywały chorego na glejaka mózgu Tomasza Kalitę. Były rzecznik SLD twierdzi, że preparaty te są mu potrzebne w terapii. Sojusz Lewicy Demokratycznej miał złożyć u marszałka Sejmu w formie petycji projekt „ustawy Kality”, który dopuszcza leczenie marihuaną oraz substancjami zawierającymi olej konopny.

 

IAR