Nie daj się zaskoczyć!

Fundacja Gwiazda Nadziei zainaugurowała kampanię społeczno-edukacyjną „Nie daj się zaskoczyć”, która rusza w ramach 28.07 z okazji Światowego Dnia WZW.

Z bezpłatnej diagnostyki może skorzystać każdy kto 28 lipca zgłosi się do jednego z 40-u punktów pobrań w wyznaczonych godzinach. Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania, nie trzeba być na czczo. Nie ma wcześniejszych zapisów ani rejestracji. Wystarczy udać się do laboratorium i poddać się prostemu badaniu, polegającemu na pobraniu krwi.

Wynik na obecność przeciwciał HCV pacjent odbiera po kilku dniach w laboratorium osobiście bądź przez osobę, której udzieli upoważnienia. Dla osób z pozytywnym wynikiem badania anty-HCV Fundacja udostępni pogłębioną diagnostykę – badanie HCV RNA (metodą PCR), które pozwala ocenić, czy wirus nadal jest w organizmie. Około 20% osób, które miało kontakt z wirusem, pokonuje zakażenie własnymi siłami. Wówczas obecność przeciwciał wirusa HCV jest „pamiątką” po przebytym zakażeniu, oznaką walki organizmu z intruzem, która nie znika nawet u osób poddanych skutecznej terapii przeciwwirusowej.

 

Źródło: Fundacja Gwiazda Nadziei