W kampanii „Nie ból się. Bądź wolny od bólu” Jerzy Stuhr wspiera pacjentów walczących z bólem. Aktor, reżyser teatralny i filmowy i scenarzysta zaangażował się w działania na rzecz osób przewlekle chorych, które cierpią z powodu bólu. Sam był pacjentem onkologicznym, który zmagał się z bólem.
Jest to druga odsłona kampanii prowadzonej w 2015 roku „Rak wolny od bólu” pt.: „Nie ból się. Bądź wolny od bólu”. Komunikat został rozszerzony o wszystkich pacjentów, cierpiących z powodu bólu oraz ich opiekunów, którzy wspierają ich w chorobie.
Organizatorem kampanii jest Fundacja Wygrajmy Zdrowie, Koalicji na Rzecz Walki z Bólem i Fundacji Eksperci dla Zdrowia. Kampania walczy o prawo do życia bez bólu i równy dostęp do skutecznej terapii przeciwbólowej dla każdego pacjenta, niezależnie od rodzaju choroby i stopnia jej zaawansowania. „Jeśli chorujesz? Cierpisz? Domagaj się od lekarzy specjalistycznej terapii przeciwbólowej. Nie ból się! Bądź wolny od bólu” – komunikuje akcja.
Celem prowadzonych działań społeczno-edukacyjnych jest zniesienie barier w zakresie leczenia bólu i wsparcie pacjentów w podjęciu terapii przeciwbólowej. Ból przewlekły uznawany jest za chorobę samą w sobie i powinien być prawidłowo leczony. Kampania podkreśla znaczenie dobrej kontroli bólu u pacjenta i przełamuje stereotypy związane z opioidofobią. Na potrzeby kampanii został przygotowany spot radiowy i reklama prasowa z udziałem ambasadora kampanii – Jerzego Stuhra. W ramach inicjatywy będą prowadzone konsultacje on-line ze specjalistą leczenia bólu.
Według danych podawanych przez organizatorów, ból ostry dotyka 5% populacji. Na nowotwór choruje około 1% populacji, czyli rocznie ponad 200 tysięcy osób. Ból przewlekły dotyczy 27% populacji i procent ten wzrasta z wiekiem (50% >65. roku życia). Najczęstsze zespoły przewlekłego bólu nienowotworowego to: choroba zwyrodnieniowa stawów i bóle krzyża (w sumie ponad 50%) oraz bóle głowy, urazy i ból neuropatyczny (m.in. neuralgia popółpaścowa-PHN, neuropatia cukrzycowa, przetrwały ból pooperacyjny, zespół wieloobjawowego bólu miejscowego- ZWBM, ból neuropatyczny towarzyszący zakażeniu wirusem HIV, ból w SM). Współczesna medycyna potrafi skutecznie opanować ból u 90% przypadków.
Na stronie internetowej kampanii www.niebolsie.pl powstał poradnik, który krok po kroku wyjaśnia, jak pacjent powinien przygotować się do wizyty i gdzie szukać pomocy.