Mobilny punkt testuje w kierunku HIV

Fundacja Edukacji Społecznej opracowała pierwszą w Polsce kompleksową ofertę mobilnego serwisu redukcji szkód w oparciu o dowody naukowe i filozofię redukcji szkód.

W specjalnie przystosowanym kamperze można wykonać szybkie testy na HIV, HCV i kiłę, serwis to również szeroki dostęp do sprzętu do iniekcji (igły, strzykawki, gaziki, woda utleniona, naczynia), oddziaływania promujące bezpieczniejsze zachowania związane z iniekcjami i zdrowiem seksualnym, wsparcie i podstawową pomoc medyczną, wszystko w ramach szeroko rozumianej promocji zdrowia.

„Osoby uzależnione są szczególnie narażone na zakażenia HIV oraz HCV i dlatego potrzebują kompleksowej, specjalistycznej oferty testowania dostosowanej do ich sytuacji zdrowotnej i okoliczności życiowych. W przypadku HIV jest to szybka diagnostyka eliminująca pobranie materiału biologicznego tradycyjną drogą (tj. wkłucie). Badanie musi odpowiadać w sposób dostosowany do ich potrzeb, w miejscach gdzie poza testowaniem klienci mogą uzyskać pomoc (medyczną, socjalną, prawną etc) i szeroko rozumiane wsparcie psychospołeczne. Nasz serwis nastawiony jest przede wszystkim na kontakt z użytkownikami” – tłumaczy prezes fundacji, Magdalena Ankiersztejn-Bartczak.

W ramach mobilnego serwisu klienci będą również otrzymywać wszystkie informacje, potrzebne na wypadek konieczności rozpoczęcia i kontynuowania terapii antywirusowej (ARV). Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.

Mobilny Punkt Fundacji Edukacji Społecznej rusza na ulice Warszawy. Mobilny punkt kursuje od czwartku do-soboty od 17.00-21.00

Oferuje

  • darmowe, anonimowe, szybkie testy na HIV, KIŁĘ i HCV
  • wymianę igieł i strzykawek
  • konsultacje medyczne
  • opatrunki
  • wsparcie terapeutyczne
  • możliwość umówienia się na konsultację u prawnika i pracownika socjalnego

  Oferujemy konsultacje socjalne: czwartek 15.00-17.00 oraz konsultacje prawne: piątek: 10.00-12.00 w siedzibie FES: ul. Sewerynów 4/100 wejście od Bartoszewicza (po wcześniejszym umówieniu pod tel. 22 646 48 86 czynnym od 9.00 do 15.00)

 

Źródło: Fundacja Edukacji Społecznej