Trwa kampania dotycząca problemów mięśniaków macicy To akcja „Między nami kobietami – walczymy o kobiecość”. Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 5 milionów kobiet powyżej 20. roku życia, które cierpią z powodu mięśniaków macicy.
Konsekwencje nie dotyczą wyłącznie aspektu medycznego, obejmują także wymiar psychologiczny.
Podejście psychologiczne jest bardzo ważne w przypadku wyboru metody leczenia, zwłaszcza że nadal jedną z najpopularniejszych metod jest histerektomia (ok. 31%) .
Jak twierdzą organizatorzy kampanii „Między nami kobietami – walczymy o kobiecość”, wśród pacjentek, którym proponuje się tę metodę, są także kobiety w bardzo młodym wieku, które dopiero planują swoje życie i zaczynają myśleć o założeniu rodziny (20-29 lat – ok. 17%, 30-39 lat – ok. 15%) . Tym samym odbierana jest im możliwość spełnienia się w przypisanej im podstawowej roli społecznej.
Ankietowane Polki, u których przeprowadzono histerektomię, przyznały, że czują się niedowartościowane, mniej kobiece i mają niższą samoocenę.
Eksperci przypominają, że od 2012 roku zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Polsce dostępna jest nowoczesna terapia farmakologiczna . Leczenie farmakologiczne w wielu przypadkach może uchronić kobiety przed operacją, a mięśniaki pod wpływem leczenia zmniejszają się do bezpiecznego rozmiaru albo wchłaniają całkowicie.