Medonet.pl – Obalamy największe mity na temat HPV

Czy wiedziałaś, że wirus HPV jest tak powszechny, że 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn zaraża się nim w pewnym momencie swojego życia? Wirus brodawczaka ludzkiego HPV jest najczęstszą infekcją przenoszoną drogą płciową na świecie, a najbardziej zjadliwe genotypy mogą powodować raka szyjki macicy. Poznaj siedem największych mitów na temat wirusa HPV!

MIT nr 1: Zarażenie wirusem HPV mi nie grozi

Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego dochodzi nie tylko podczas stosunków seksualnych, ale także poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub śliną osoby zakażonej. Oznacza to, że do zakażenia może dojść w wielu miejscach – u kosmetyczki, fryzjera czy w studiu tatuażu. [1] Co więcej, przenoszenie wirusa może odbywać się również na skutek używania tych samych ręczników czy przedmiotów higieny osobistej.

Zachorować mogą zarówno mężczyźni, jak i kobiety – i przekazać go dalej – nawet o tym nie wiedząc. Co więcej, wirusem HPV mogą zostać dotknięte nawet pary pozostające w długotrwałych związkach. Każdy może zostać zarażony wirusem HPV, choć ryzyko wzrasta wraz ze wzrostem liczby partnerów seksualnych, których ty – lub twój partner – miałeś/aś przez całe życie. Inne czynniki zwiększające ryzyko zakażenia to również:

  1. Wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego
  2. Partnerzy seksualni z grupy ryzyka
  3. Nieodpowiednia higiena okolic intymnych
  4. Duża liczba przebytych porodów
  5. Długotrwała antykoncepcja hormonalna
  6. Uprawianie seksu bez zabezpieczenia prezerwatywą [2]

MIT nr 2: Zarażenie wirusem HPV = rak szyjki macicy

Istnieje ponad 100 różnych typów wirusa HPV, które możemy podzielić na dwie główne kategorie – niskiego i wysokiego ryzyka. HPV niskiego ryzyka może powodować brodawki w okolicy narządów płciowych, odbytu, jamy ustnej oraz gardła. Z kolei wirusy HPV o wysokim ryzyku onkogennym mogą powodować wiele różnych nowotworów – raka odbytu, sromu, jamy ustnej, gardła, pochwy, prącia, z rakiem szyjki macicy na czele. Szacuje się, że dwa szczepy wirusa HPV – 16 i 18 – są odpowiedzialne za 70 proc. przypadków raka szyjki macicy, co każdego roku prowadzi do około 500 tys. nowych przypadków i 270 tys. zgonów na całym świecie. [3]

Infekcja wirusem HPV nie jest na szczęście wyrokiem i nie jest równoznaczna z rakiem szyjki macicy. W większości przypadków HPV ustępuje samoistnie w ciągu dwóch lat bez poważnych problemów zdrowotnych, jednak czasem infekcje HPV nie są skutecznie kontrolowane przez układ odpornościowy. Kiedy wirus HPV wysokiego ryzyka utrzymuje się w organizmie przez wiele lat, może doprowadzić do zmian komórkowych, które nieleczone mogą z czasem ulec pogorszeniu i przekształcić się w raka. [4]

Więcej na temat wirusa brodawczaka ludzkiego dowiedz się na stronie https://colpofix.pl/ , która dostarcza kompleksowych informacji na temat wirusa HPV.

MIT nr 3: Zakażenie wirusem HPV dotyczy głównie osób starszych

Wirusem brodawczaka ludzkiego może zakazić każdy, a najczęstsze infekcje wirusem HPV występują nie w wieku średnim, a u kobiet i mężczyzn w wieku od 15 do 25 lat – stanowią oni ponad połowę zakażonych osób. [5]

MIT nr 4: Mam jednego partnera seksualnego, więc zarażenie wirusem HPV mi nie grozi

Wszystkie osoby aktywne seksualnie mogą zarazić się wirusem HPV, nawet jeśli uprawiają seks tylko z jedną osobą. Co więcej, objawy infekcji mogą pojawić się wiele lat po zakażeniu, więc nie ma możliwości stwierdzenia, który partner był źródłem infekcji, ani kiedy to się wydarzyło. Z tego również powodu infekcja HPV w długoletnim związku nie oznacza zdrady partnera. Infekcja wirusem HPV jest na tyle rozpowszechniona, że wielu ekspertów uważa ją za nieuniknioną konsekwencję normalnej aktywności seksualnej.

MIT nr 5: Zakażenie wirusem HPV daje charakterystyczne objawy

Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego zazwyczaj nie daje żadnych objawów i w około 9 na 10 przypadków infekcji ustępuje samoistnie w ciągu dwóch lat – z tego powodu wiele zainfekowanych osób nigdy nie dowie się, że przeszło infekcję wywołaną tym wirusem.

U niektórych kobiet zakażonych wirusem HPV niskiego ryzyka mogą powstać brodawki narządów płciowych, które nie są poważnym zagrożeniem dla zdrowia – mogą pojawić się również u mężczyzn, jednak są one zdecydowanie mniej powszechne. Co więcej, u części kobiet zainfekowanych wirusem HPV wysokiego ryzyka może dojść do niewidocznych zmian komórkowych, które z czasem mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, pochwy, sromu, odbytu, głowy i szyi.

Jedynym sposobem ich wykrycia jest więc wizyta u ginekologa, który za pomocą prostych badań sprawdzi obecność zmian, wyznaczy czas wizyty kontrolnej i w razie potrzeby zdecyduje o odpowiednim leczeniu.

MIT nr 6: Prezerwatywy całkowicie eliminują możliwość zarażenia się wirusem HPV

Prezerwatywy zapewniają pewną, ale nie 100- procentową ochronę przed wirusem HPV, ponieważ nie obejmują całej skóry okolic intymnych. Choć nie blokują w niezawodny sposób rozprzestrzeniania się HPV, zapewniają znaczącą ochronę także przed większością innych chorób przenoszonych drogą płciową – z tego powodu tak ważne jest, aby zawsze pamiętać o stosowaniu prezerwatyw z każdym nowym partnerem.

MIT nr 7: Zakażenie wirusem HPV wpływa na płodność

Infekcja HPV nie wpływa na płodność, a zdolność reprodukcja nie jest zmniejszona.

Źródło: medonet.pl

Cały artykuł znajduje się tutaj:

https://www.medonet.pl/zdrowie,obalamy-najwieksze-mity-na-temat-hpv,artykul,48159178.html