Mechanizm, który ma pomóc w walce z gronkowcem złocistym – rozpracowany!

Odkryli go naukowcy z Wielkiej Brytanii. Gronkowiec złocisty jest odporny na wysokie stężenie soli – wykształcił mechanizm chroniący komórki, który pozwala im przetrwać w silnie zasolonym środowisku. Badacze z Imperial College London na tyle poznali regulację absorpcji soli przez gronkowca, że ma być możliwa ingerencja w ten proces i skuteczna walka z bakterią.

Zaburzenie tego mechanizmu może spowodować śmierć komórek gronkowca poprzez absorpcję zbyt dużej ilości soli lub utratę wody.

Wysoki poziom soli odwadnia komórki. By zapobiec utracie wody, białko transportowe dostarcza do komórki cząsteczki pełniące rolę miniaturowych gąbek, które wchłaniają wodę, zapobiegając jej utracie. Jednocześnie mikrogąbki zapobiegają przedostawaniu się do komórki soli.

Naukowcom udało się zakłócić ten mechanizm poprzez modyfikację sygnału przekazywanego do białek transportowych, przez co liczba komórek wyposażonych w mikrogąbki zmniejszyła się znacząco. To z kolei spowodowało, że komórki gronkowca stały się bardziej podatne na działanie soli, co prowadziło do ich obumierania.

– Choć badania są jeszcze na wczesnym etapie, wiedza podczas nich zdobyta może pomóc zapobiegać zakażeniom gronkowcem poprzez pokarm oraz opracować nowe metody leczenia wspierające działanie antybiotyków – mówi autorka analizy prof. Angelika Gründling.  

 

PAP