Mali pacjenci w wirtualnym świecie. Fundacja K.I.D.S. i Nationale-Nederlanden pracują nad projektem VR dla dziecięcych szpitali

Zastosowanie wirtualnej rzeczywistości jako wsparcia dla najmłodszych pacjentów to jedna z inicjatyw Fundacji K.I.D.S., której celem jest stworzenie nowoczesnych szpitali przyszłości. Wprowadzenie do placówek medycznych rozwiązań VR ma zminimalizować ból oraz stres u dzieci podczas zabiegów medycznych, np. wkłuć dożylnych. Do grona ekspertów zainicjowanej przez fundację akcji „Najmłodszy headhunter na świecie” zostali zrekrutowani pracownicy Nationale-Nederlanden. W ramach wolontariatu kompetencyjnego podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą w zakresie UX design oraz będą wspierać rozwój projektu opartego na wirtualnej rzeczywistości.

Wprowadzenie technologii VR, w odróżnieniu od tradycyjnych metod rozpraszania uwagi, pozwoli na przeniesienie dzieci na czas wkłucia dożylnego do wirtualnego świata. Rozwiązanie pomoże odciągać myśli pacjentów od zabiegu, minimalizując ich ból i stres, a tym samym budując pozytywne doświadczenia związane z pobytem w szpitalu. Skuteczność tego rozwiązania potwierdzają badania. Według Kliniki Nefrologii Pediatrycznej we Wrocławiu jego zastosowanie może zredukować lęk i niepokój towarzyszący podczas zabiegu o 70 proc. oraz krótkotrwały ból o 59 proc.

Projekt „Wirtualna rzeczywistość lekarstwem na ból i lęk” to wyjątkowy projekt Fundacji K.I.D.S. W Klubie Innowatorów Dziecięcych Szpitali patrzymy na potrzeby dzieci oraz lekarzy ich oczami. Wiemy, z jak dużym stresem muszą się zmagać każdego dnia, szczególnie podczas bolesnych zabiegów medycznych. Dzięki projektowi VR możemy tę rzeczywistość zmienić. Pozwoli nam on ponownie, za pomocą nowych technologii, zmieniać szpitale dziecięce na miejsca bezpieczne i przyjazne małym pacjentom. Realizacja każdego z projektów nie byłaby możliwa bez naszych wolontariuszy, jednak wciąż poszukujemy ekspertów, których wiedza i doświadczenie wesprą działania fundacji. W tym celu powstał pomysł projektu „Najmłodszy headhunter na świecie”. Dzięki tej inicjatywie podjęliśmy długofalową współpracę z Nationale-Nederlanden. Wsparcie tej firmy jest dla fundacji wielkim krokiem. Wierzymy, że dzięki niemu będziemy mogli szybciej osiągnąć zamierzone cele – powiedziała Dagmara Witek-Kuśmider, wiceprezes Fundacji K.I.D.S., Klubu Innowatorów Dziecięcych Szpitali 

Pierwszymi zabiegami, dla których zastosowana będzie wirtualna rzeczywistość są jedne z najczęściej odbywających się procedur przez zaimplantowane porty dożylne, tj.: pobieranie krwi do badań laboratoryjnych, przepłukiwanie portu dożylnego, jego nakłucie do chemioterapii lub rezonansu magnetycznego. W ramach pilotażu program prowadzony będzie w Oddziale Dziennym Chemioterapii, w Klinice Onkologii, w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Programem VR w pierwszej kolejności objęte zostaną dzieci w wieku 5-10 lat, u których wrażliwość na ból jest większa.

Celem programu jest stworzenie rozwiązania zorientowanego na potrzeby i specyfikę funkcjonowania jego grup docelowych – tzn. pacjentów, jego rodziców oraz pielęgniarek. Dlatego do projektowania tego rozwiązania fundacja K.I.D.S. zaprosiła szereg ekspertów oraz osób bezpośrednio z niego korzystających. W tym gronie znajdują się przedstawiciele naukowi, personel medyczny, dzieci, a także specjaliści z zakresu działań kreatywnych czy nowych technologii. Wśród nich znaleźli się także pracownicy Nationale-Nederlanden, którzy w ramach wolontariatu kompetencyjnego będą wspierać zespół pracujący nad pozytywnym doświadczeniem użytkowników technologii VR. 

Komfort i poczucie bezpieczeństwa są kluczowe w dochodzeniu do zdrowia każdego człowieka. Jako firma ubezpieczeniowa zdajemy sobie z tego sprawę i dokładamy wszelkich starań, aby te potrzeby spełniać oraz wspierać osoby w trudnych sytuacjach. Projekt Fundacji K.I.D.S. doskonale wpisuje się w nasz system wartości i misję. To niezwykle cenne doświadczenie – móc wykorzystywać nasze kompetencje i know-how z zakresu budowania pozytywnych doświadczeń i projektowania innowacyjnych rozwiązań, do pomagania innym. Mamy nadzieję, że technologie będą coraz częściej stosowane w służbie zdrowia najmłodszych pacjentów – mówi Bartosz Sułkowski, szef działu UX w Nationale-Nederlanden.

Wprowadzanie innowacji do dziecięcych szpitali ma zwiększyć komfort pracy personelu medycznego, redukować stres u pacjentów, przyspieszać procedury, a także zmieniać całe doświadczenie związane z wizytą w szpitalu. Nationale-Nederlanden zostało partnerem strategicznym projektu VR. Motorem działania i współpracy organizacji jest wolontariat kompetencyjny. Dodatkowo firma wsparła finansowo pilotaż programu, którego start zaplanowany jest na jesień 2021 roku.

 

 

Kontakt:

Marta Pokutycka-Mądrala T: 607 629 812 E: marta.pokutycka-madrala@nn.pl

Martyna Sikorska T: 504 737 029 E: ms@clearcom.pl