ŁZS. Podwójny cios

Z myślą o pacjentach z łuszczycowym zapaleniem stawów powstała ogólnopolska kampania „ŁZS. Podwójny cios” . W Polsce na choroby reumatyczne cierpi około 10 milionów osób, z czego ponad 44 tysiące to chorzy na ŁZS – łuszczycowe zapalenie stawów. Z myślą o nich, 26 czerwca ruszyła ogólnopolska kampania „ŁZS. Podwójny cios”, której celem jest wsparcie pacjentów  w walce z podwójnym uderzeniem, jakie niesie ze sobą choroba, jak również budowanie świadomości społecznej na temat łuszczycowego zapalenia stawów. Równocześnie w serwisie www.poruszycswiat.pl powstaje zakładka dedykowana kampanii.

Łuszczycowe zapalenie stawów jest chorobą autoimmunologiczną, która zaczyna się najczęściej pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. ŁZS atakuje zarówno od zewnątrz, czego objawem jest łuszczyca skóry oraz od wewnątrz, powodując zapalenie stawów. Czasami zajmuje też inne partie ciała, m.in. oczy i serce. ŁZS może mieć bardzo różnorodny przebieg, od postaci łagodnych, występujących najczęściej do ciężkich, prowadzących do zniszczenia stawów, czego skutkiem jest niesprawność.

Kampania „ŁZS. Podwójny cios” zwraca uwagę na fakt, że choroba zadaje cios na dwa sposoby, przez co chory cierpi podwójnie ze względu na objawy oraz odczuwane dolegliwości. Dlatego ważną kwestią jest zjednoczenie środowiska pacjentów we wzajemnym wspieraniu się i znajdowaniu w sobie podwójnej siły do walki z chorobą. W propagowanie przekazów kampanii włączyły się organizacje pacjenckie: Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem” oraz Fundacja „Tak, mam łuszczycę”.

Jak wynika z raportu pt. „Ja Pacjent 2017” jednym z problemów, jakie napotykają osoby zmagające się z ŁZS, jest długi czas oczekiwania na wizytę u lekarzy specjalistów. Trudność pogłębia fakt, że osoby z ŁZS powinny znajdować się pod stałą opieką zarówno reumatologa, jak i dermatologa. Współpraca obu specjalistów w ramach zespołu terapeutycznego jest bardzo ważnym czynnikiem decydującym o powodzeniu terapii ŁZS.

O Kampanii „ŁZS Podwójny cios”

Kampania „ŁZS Podwójny cios” odzwierciedla główną cechę łuszczycowego zapalenia stawów, czyli podwójne dermatologiczno – reumatologiczne dolegliwości, jakie odczuwa pacjent. Choroba atakuje zarówno od zewnątrz, czego efektem jest łuszczyca skóry oraz od wewnątrz powodując zapalenie stawów. Inicjatorem kampanii „ŁZS. Podwójny cios” jest firma AbbVie Polska wspólnie z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się Razem” oraz Fundacją “Tak, mam Łuszczycę”. Więcej informacji na temat kampanii znajduje się na stronie www.poruszycswiat.pl w zakładce dotyczącej kampanii „ŁZS. Podwójny cios”.

O Łuszczycowym Zapaleniu Stawów (ŁZS)  

Łuszczycowe zapalenie stawów jest przewlekłą  autoimmunologiczną chorobą zapalną, charakteryzującą się występowaniem zapalenia stawów obwodowych, kręgosłupa lub przyczepów ścięgnistych u osoby z łuszczycą skóry lub paznokci. Istotnymi czynnikami predysponującymi do rozwoju ŁZS są czynniki genetyczne, infekcje bakteryjne i wirusowe, choroba może także rozwinąć się u chorych na łuszczycę po urazie fizycznym.  Choroba dotyka najczęściej osób w wieku 30 – 50 lat zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Od momentu wystąpienia pierwszych objawów do rozpoczęcia właściwego leczenia mija średnio około 22 tygodni.

 

Źródło: materiały prasowe