Lekarze rodzinni będą walczyć z otyłością dzieci

Przekarmianie, nieregularne odżywianie, podjadanie między posiłkami, brak ruchu, wysiłku fizycznego i wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem – to tylko niektóre czynniki powodujące otyłość u najmłodszych – alarmowali lekarze rodzinni podczas XVI Kongresu Medycyny Rodzinnej. Jak się okazuje problem dotyczy 30 proc. chłopców i 25 proc. dziewczynek  z ostatnich klas podstawówki.

Problem nie dotyczy tylko dzieci, bo wśród dorosłych z otyłością zmaga się aż 46 proc. kobiet i 64 proc. mężczyzn. Dlatego lekarze rodzinni chcą walczyć ze złymi nawykami. – Zasady zdrowego odżywiania, eliminowanie z codziennej diety fastfoodów i innych wysokokalorycznych pokarmów, to obowiązek nie tylko rodziców, ale również opiekunów i nauczycieli, którzy spędzają z naszymi dziećmi bardzo dużo czasu – podkreśla dr Joanna Szeląg, lekarz rodzinny.

Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, we współpracy z innymi towarzystwami naukowymi, opracowało zasady postępowania z otyłością, również u dzieci. Problemem na co dzień zajmują się lekarze rodzinni, którzy starają się dostrzegać problem nadwagi przy okazji wizyt. Na edukację najmłodszych stawia również Ministerstwo Zdrowia. W tym roku odbędzie się trzecia edycja „POL-Health”, programu zapobiegania m.in. nadwadze i otyłości przez poprawę żywienia i aktywności fizycznej. Do końca 2017 roku kontynuowany będzie również program KIK34 promujący zdrowy styl życia.

 

Źródło: Kolegium Lekarzy Rodzinnych, medexpress.pl