31 maja Dzień bez Papierosa

Palenie papierosów jest co roku odpowiedzialne za przedwczesną śmierć 5 milionów dorosłych osób na całym świecie. Nie jest to już sprawa „bezpiecznego nałogu”, który daje ukojenie i relaks, ale przewlekła choroba. Palenie papierosów wyniszcza cały organizm. 

Powoli i sukcesywnie poprzez wdychanie dymu z papierosa powoduje wchłanianie się toksycznych substancji do krwioobiegu i rozprowadzanie ich po całym organizmie, co wpływa negatywnie na wszystkie narządy, układy i funkcje życiowe. Wszystko przez złożoną obróbkę chemiczną, której poddawany jest papieros, która sprawia, że znajduje się w nim ponad 4 tysiące niebezpiecznych substancji, w tym aż 40 rakotwórczych.

Palenie to przewlekła choroba, która nieleczona może być śmiertelna. Choć atakuje pomału i czasem przebiega bezobjawowo przez wiele lat – zawsze prowadzi do poważnych powikłań. Nadciśnienie, zawał serca, choroby układu oddechowego czy rakotwórcze zmiany komórkowe – to jedne z wielu możliwych konsekwencji palenia.

Cichy zabójca. Powolne i często przez wiele lat bezobjawowe wyniszczanie organizmu przez papierosy zainspirowało do stworzenia kampanii „Koniec z papierosem” i oparcia komunikacji o serię reklam fikcyjnych powieści kryminalnych, gdzie rolę zabójcy odgrywa papieros.

 

 

W ten sposób powstały plakaty kampanii, które niczym bestsellerowe kryminały w „Serii z dymkiem”, opowiadają tragiczne historie ofiar papierosa tj. „Dzienniki seryjnego zabójcy”, „Proso w serce” czy „Do utraty tchu”.