Opublikowano wyniki badania na temat podejścia do zdrowia i witalności Polaków. Jakie są najistotniejsze wyniki?
Większość Polaków dobrze ocenia swoją kondycję zdrowotną, a 8 na 10 deklaruje, że podejmuje działania mające na celu polepszenie swojego zdrowia, podniesienie kondycji lub przezwyciężenie zmęczenia. Najczęściej wymieniane sposoby to odpoczynek (66%), wysypianie się (61%) lub aktywność fizyczna (59%). Ponad połowa badanych jako sposób polepszenia zdrowia wymienia także działania mające na celu zmniejszenie stresu, a niemal co 2. badany stosuje w tym celu suplementację diety.
Według badanych najbardziej męczące i obniżające energię życiową są praca, okresy przesilenia wiosennego/jesiennego (42%), a głównymi czynnikami obniżającymi energię do życia i spadek kondycji życiowej są według badanych przede wszystkim stres (sądzi tak co drugi badany), brak wystarczającej ilości snu (40%), nadmiar pracy i zajęć (37%) oraz choroby (32%).
Zdecydowana większość badanych najbardziej boi się chorób układu krążenia (80 proc.) (zawałów serca 42 proc i udarów mózgu 40 proc, miażdżycy 11 proc.), ponad połowa respondentów boi się najbardziej chorób nowotworowych (60 proc.). Dlatego też, mając coraz większą świadomość wpływu na własne zdrowie Polacy coraz częściej podejmują aktywności mogące tym chorobom zapobiec.
Wyniki raportu pokazują także jakie jest nasze podejście do diety. Pomimo dość dobrej znajomości zdrowotnych właściwości produktów, nasze nawyki żywieniowe nie mają z tym wiele wspólnego. Najczęściej pijemy kawę (połowa z nas codziennie), a zielone i liściaste warzywa oraz produkty pełnoziarniste je codziennie tylko co 5. z nas. Aby spowolnić proces starzenia się i zachować młodość pijemy duże ilości wody (aż 63%), połowa z nas wierzy w aktywność fizyczną, a tylko 40% w dietę. Prawie połowa badanych Polaków narzeka na stres, który jest powodem zmęczenia i braku energii do życia.
Raport „Kondycja zdrowotna Polaków”, został opracowany na podstawie badania zrealizowanego w marcu 2019 roku (na próbie 1008 Polaków) przez agencję SW RESEARCH na zlecenie firmy Pharmena, która w związku z opatentowaniem nowej cząsteczki 1-MNA , która zmienia podejście do profilaktyki wielu chorób m.in. układu sercowo-naczyniowego.