Kobiety nadal będą dostawać zaproszenia na badania w profilaktyce antyrakowej.

Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych bez dotkliwych zmian. Te, które będą, to z korzyścią dla kobiet.

Nadal będą zapraszane na badania profilaktyczne w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych – poinformowała wicemister zdrowia Katarzyna Głowala na konferencji prasowej w Centrum Onkologii w Warszawie.

W tej edycji Programu, na lata 2016-2024, zaproszeń miało nie być, ale resort je utrzyma na prośbę pacjentek. Kobiety będą mogły wykonać takie badania jak cytologia czy mammografia również w soboty.

Według wiceminister, program będzie lepiej monitorowany w zakresie efektywności. Wysłane zaproszenie będzie monitorowane, będzie sprawdzane to, czy kobieta zgłosiła się na badanie i czy – w przypadku złego wyniku – została objęta opieką i leczeniem. Jednostką koordynującą to będzie Centrum Onkologii w Warszawie.

Poprzedni Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2006-2015 był krytykowany za to, że zbyt mało kobiet z niego skorzystało.  

W najbliższą sobotę w Centrum Onkologii w Warszawie odbędzie się Dzień Otwarty, który rozpocznie Europejski Tydzień Walki z Rakiem.

 

IAR