„IDŹ NA REKORD. WYGRAJ Z NADCIŚNIENIEM TĘTNICZYM!” – XIX edycja ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej Servier dla Serca

Mierz ciśnienie tętnicze, bo warto!  – to główne przesłanie XIX edycji ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej Servier dla Serca, która w tym roku w całości poświęcona jest budowaniu świadomości i edukacji w kierunku korzyści zdrowotnych płynących z kontrolowania i właściwego leczenia nadciśnienia tętniczego. „Idź na rekord. Wygraj z nadciśnieniem tętniczym” to hasło towarzyszące tegorocznej odsłonie kampanii.

Nadciśnienie tętnicze – realne zagrożenie życia

Nadciśnienie tętnicze jest wypadkową czynników środowiskowych i genetycznych. Czynniki środowiskowe to brak aktywności fizycznej, otyłość, nieprawidłowa dieta z dużą ilością soli i cukru, stres, palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, zła jakość snu. To podstępne schorzenie, ponieważ przez wiele lat może nie powodować żadnych objawów, a pierwsze niespecyficzne sygnały ostrzegawcze zazwyczaj są przez chorych lekceważone. Ciśnienie tętnicze rośnie wraz z wiekiem – u mężczyzn zaczyna się rozwijać w wieku 30-40 lat, u kobiet najczęściej w wieku 40-60 lat. To dobry moment by rozpocząć systematyczną kontrolę ciśnienia tętniczego.

Wyniki badania z 2021 r., zrealizowanego przez Imperial College w Londynie i Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization – WHO), wskazują, że na świecie liczba pacjentów z nadciśnieniem tętniczym podwoiła się z 650 milionów w 1990 r. do 1,28 miliarda w 2019 r. Jednocześnie warto podkreślić, że ponad 700 milionów osób żyje z nieleczonym nadciśnieniem.

Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 r. niemal 10 milionów dorosłych Polaków miało zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co stanowiło 31,5% populacji żyjącej w naszym kraju. Statystycznie więc co trzeci dorosły Polak zmaga się z podwyższonym ciśnieniem krwi. Brak charakterystycznych objawów sprawia, że wiele osób pozostaje niezdiagnozowanych, dlatego szacuje się, że obecnie problem nadciśnienia tętniczego dotyczy 12 milionów Polaków.

Biorąc pod uwagę trudności i ograniczenia w dostępie do opieki zdrowotnej wywołane trwającą od ponad dwóch lat pandemią, można przypuszczać, że zaciągnięty w ten sposób dług zdrowotny w obszarze kardiologii, spowodował wzrost liczby pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Szacuje się – i są to szacunki jeszcze sprzed pandemii – do roku 2035 liczba pacjentów z nadciśnieniem tętniczym zwiększy się o połowę. W skali światowej w 2025 r. na tę chorobę będzie cierpieć 29,2% dorosłej populacji, czyli 1,56 miliarda ludzi.

„Wczesne wykrycie nadciśnienia tętniczego to klucz w dalszym postępowaniu z pacjentem. Niestety, bardzo często, szczególnie na początku, chorobie nie towarzyszą żadne dolegliwości lub są one na tyle niespecyficzne, że nie wzbudzają podejrzeń, usypiają czujność chorego lub wręcz są przez niego bagatelizowane. W konsekwencji zdarza się, że pierwszym objawem nadciśnienia tętniczego staje się zawał serca lub udar mózgu. Często, w momencie rozpoznania, u chorego obecne są już powikłania narządowe, takie jak przerost mięśnia sercowego, zmiany naczyniowe, czy zaburzenia funkcji nerek. Powodują one skrócenie oczekiwanej długości życia, przyczyniają się do obniżenia jego jakości i niosą ze sobą znaczne koszty społeczne”wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Aleksander Prejbisz – Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, główny ekspert merytoryczny XIX edycji kampanii Servier dla Serca. „Najczęściej zapominamy, że najprostszym sposobem na uniknięcie zdrowotnych komplikacji jest profilaktyka i związane z nią wczesne wykrywanie, a następnie eliminacja powszechnie znanych czynników ryzyka. Regularny pomiar ciśnienia tętniczego to najprostsza droga, aby dowiedzieć się czy jego wartości nie są podwyższone i czy nie nadszedł czas na konsultację kardiologiczną, która może uchronić przed niebezpiecznymi skutkami nieleczonego nadciśnienia tętniczego”dodaje prof. Aleksander Prejbisz.

Leczenie nadciśnienia tętniczego polega na modyfikacji stylu życia, dzięki której można uzyskać obniżenie wartości ciśnienia, a bez której skuteczność farmakoterapii czasami bywa ograniczona. Drugi element postępowania to właśnie leczenie farmakologiczne z zastosowaniem leków hipotensyjnych. Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego podaje, że podstawowym celem terapii pacjenta z nadciśnieniem tętniczym jest zmniejszenie śmiertelności oraz globalnego ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych i nerkowych.

„Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń na świecie, które jest zaliczane do grupy chorób cywilizacyjnych. . Jednocześnie, z uwagi na szeroką dostępność dobrych leków obniżających wartości ciśnienia tętniczego, jest to choroba przewlekła, którą z powodzeniem można utrzymywać pod kontrolą. Warto jednak pamiętać, że skuteczność terapii w dużej mierze oparta jest na współpracy pacjenta z lekarzem, wzajemnym zaufaniu oraz odpowiedzialności samych pacjentów”podkreśla dr hab. n. med. Jacek Wolf, Prezes Elekt Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego. „Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego i podjęcie jego terapii wymaga od pacjenta zmian w zakresie stylu życia, modyfikacji nawyków żywieniowych i zwiększenia aktywności fizycznej.. Zwykle jednak poza działaniami niefarmakologicznymi, zachodzi konieczność włączenia farmakoterapii. Zachowując kryterium skuteczności, przy wyborze leczenia należy uwzględnić oczekiwania pacjenta. Mamy do wyboru szereg skutecznych leków hipotensyjnych – obecnie wiele z nich jest dostępnych w połączeniach w jednej tabletce (SPC tj. 2 lub 3 leki z różnych grup o komplementarnych mechanizmach działania). Takie rozwiązanie, przewidziane do stosowania raz na dobę u większości chorych na nadciśnienie tętnicze, ułatwia przestrzeganie zaleceń i kontrolowanie wartości ciśnienia tętniczego przez długie lata”dodaje doc. Jacek Wolf.

Kardiologiczna Poradnia Servier ponownie w trasie

„Pozornie mogłoby się wydawać, że o nadciśnieniu tętniczym wiadomo już wszystko i że schorzenie to jest dobrze rozpoznane w społeczeństwie. Tymczasem, jak podkreślają eksperci kliniczni, to wciąż jeden z najczęściej występujących czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, a ze względu na jego nierzadko występujący bezobjawowy przebieg, pozostaje często nierozpoznane i tym samym nie jest leczone, czego skutkiem są niebezpieczne dla zdrowia i życia powikłania”wskazuje Ewa Ciepałowicz, Kierownik ds. CSR i Komunikacji Wewnętrznej Servier Polska, przedstawiciel organizatora kampanii profilaktyczno-edukacyjnej Servier dla Serca. „Dostrzegając nieustanną konieczność podnoszenia świadomości społecznej na temat czynników ryzyka schorzeń kardiologicznych, w tegorocznej edycji kampanii Servier dla Serca naszą uwagę skupiamy na problematyce profilaktyki nadciśnienia tętniczego. We współpracy z ekspertami podejmujemy działania edukacyjno-informacyjne wskazując m.in. na korzyści zdrowotne płynące z kontrolowania i właściwego leczenia nadciśnienia tętniczego. Ogromnie się cieszę, że po trudnym dla wszystkich okresie pandemii możemy częściowo wrócić z naszą kampanią do formuły stacjonarnej, oferując w różnych zakątkach Polski bezpłatne badania profilaktyczne i konsultacje kardiologiczne. Dodatkowo, w tym roku idziemy na rekord – podejmujemy próbę ustanowienia Rekordu Polski i Rekordu Guinnessa w samodzielnym mierzeniu ciśnienia tętniczego w określonym czasie. Chcemy w ten sposób udowodnić, że pomiar ciśnienia tętniczego nie jest trudny, a jego kontrola jest niezwykle istotna w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego”  – dodaje Ewa Ciepałowicz.

W ramach kampanii Servier dla Serca mieszkańcy 6 miast w Polsce (Bydgoszcz, Zabrze, Rzeszów, Lublin, Białystok i Warszawa) będą mogli skorzystać z bezpłatnych badaniach profilaktycznych chorób układu sercowo-naczyniowego: pomiaru ciśnienia tętniczego, stężenia glukozy i cholesterolu oraz wskaźnika BMI (masy ciała). W uzasadnionych przypadkach pojawi się także możliwość skorzystania z konsultacji kardiologicznej oraz badania EKG serca. 

Piotr Gruszka – Ambasador, rekordzista

Ambasadorem XIX edycji kampanii został Piotr Gruszka, siatkarz, trener, rekordzista pod względem liczby meczów rozegranych w reprezentacji Polski. „Bardzo się cieszę, że moje drogi ponownie krzyżują się z kampanią Servier dla Serca. 8 lat temu miałem przyjemność wspierać XII edycję akcji i program edukacyjny Mamo, Tato, dbajmy o serce! dotyczący profilaktyki chorób układu krążenia, skierowany do dzieci szkół podstawowych. W tym roku chciałbym ponownie zwrócić uwagę na aspekt aktywności fizycznej podkreślając, że sport to nie tylko dobre samopoczucie i smukła sylwetka, ale przede wszystkim środek prewencyjny przed większością chorób – w tym przed nadciśnieniem tętniczym. Zachęcam do wykonywania nawet tych najprostszych ćwiczeń, jak marsz czy spacery, bo naprawdę warto!” przekonuje tegoroczny Ambasador, Piotr Gruszka

Idź na rekord. Wygraj z nadciśnieniem tętniczym!

W ramach tegorocznej odsłony Servier dla Serca podjęta zostanie próba ustanowienia Rekordu Guinnessa i Rekordu Polski w największej liczbie jednoczesnych pomiarów ciśnienia tętniczego wykonywanych samodzielnie. Próba ustanowienia obu rekordów ma na celu podkreślenie znaczenia oraz łatwości z jaką możliwe jest prowadzenia samodzielnej kontroli, także w warunkach domowych. Wydarzenie odbędzie się 6 października (czwartek), w Warszawie w klubie Stodoła (ul. Stefana Batorego 10) o godzinie 12:00. Każdy, kto ukończył 18 lat może stać się uczestnikiem tego niecodziennego wyzwania. Nie wymagana jest wcześniejsza rejestracja (wejście na miejsce wydarzenia od godziny 11:00).

Tegorocznej kampanii merytorycznego wsparcia udzielili: Polskie Towarzystwo Kardiologiczne i Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.

Kampania została objęta patronatem przez: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pacjentów ze Schorzeniami Serca i Naczyń ECOSerce, Polskie Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Serca oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Partnerem próby ustanowienia Rekordu Guinnessa i Rekordu Polski w największej liczbie jednoczesnych pomiarów ciśnienia tętniczego wykonywanych samodzielnie jest firma OMRON.

Więcej o kampanii na www.dbajoserce.pl , www.facebook.com/dbajoserce oraz www.instagram.com/dbajoserce .