Hematologia – poradnik pacjenta

Dostępna jest już „Hematologia”– publikacja, która zawiera najważniejsze informacje o chorobach nowotworowych krwi. Tekst, który powstał dzięki zaangażowaniu specjalistów w poszczególnych dziedzinach, pomaga zrozumieć źródło tych chorób, podstawowe sposoby ich leczenia, a także przekazuje cenne porady – od tego, jak radzić sobie z emocjami towarzyszącymi rozpoznaniu nowotworu krwi, aż do wskazówek dietetycznych, jakże ważnych w codziennym funkcjonowaniu chorego. Poradnik pacjenta został opracowany przez Fundację OnkoCafe -razem lepiej. 

Poradnik wypełnia lukę w dostępnych dla chorych źródłach wiedzy na temat tych, względnie rzadkich, jednak bardzo skomplikowanych chorób. Nie da się zaprzeczyć, że wraz ze wzrostem średniej wieku naszego społeczeństwa, częstość wykrywania nowotworów krwi będzie rosła.

Poradnik dostępny jest na stronie  onkocafe.pl

Nowotwory krwi to bardzo heterogenna grupa schorzeń, mająca źródło w różnych komórkach ciała, mająca bardzo różny przebieg. To, co je łączy, to niekontrolowany rozrost komórek, które wymykają się spod mechanizmów kontroli w organizmie. Choroba może postępować bardzo szybko, jak w przypadku ostrych białaczek szpikowych (OBSz), lub powoli, jak w przypadku przewlekłej białaczki limofocytowej (PBL). Ta ostatnia, najczęstsza spośród nowotworów krwi u dorosłych, może również mieć bardzo zróżnicowany przebieg, o ile u większość chorych nie będzie wymagała aktywnego leczenia, poza baczną obserwacją, o tyle u części z nich, będzie miała przebieg zbliżony do bardzo agresywnych białaczek. Szczególna grupa chorych ma niekorzystnie rokujący wariant choroby, w którym komórki niosą specyficzna mutację genetyczną delecję fragmentu chromosomu 17 (del17p).

W ostatnich latach, dzięki lawinowemu rozwojowi badań nad tymi nowotworami, opracowano wiele przełomowych terapii, które zmieniają obraz tych chorób. Świetnymi przykładami są doustne, celowane leki stosowane w przewlekłej białaczce szpikowej (PBSz), czy inhibitory kinaz dopuszczone 3 lata temu do leczenia PBL. Te pierwsze weszły do rutynowego leczenia, podczas gdy te ostatnie wciąż nie mogą doczekać się finansowania, mimo grupy pacjentów, dla których są jedyną szansą na ratowanie życia. Wśród niekwestionowanych metod leczenia białaczek i chłoniaków są przeszczepienia szpiku ? pochodzącego od pacjenta lub dawcy. Są standardem w leczeniu np. szpiczaka plazmocytowego, ostrych białaczek szpikowych, ale już we wspomnianej wcześniej PBL mają ograniczone zastosowanie z racji wieku i stanu zdrowia chorych.

Poradnik dostępny jest na stronie  onkocafe.pl

 

Hematologia - poradnik pacjenta