Finał konkursu „Szkoły z pompą! na rzecz osób z MPD”

Zespół Szkół w Wodyniach zwyciężył w konkursie „Szkoły z pompą! na rzecz osób z MPD”, będącego elementem kampanii edukacyjnej Żyj z pompą! Nagrodę główną – trening siatkówki z Piotrem Gruszką – uczniowie wywalczyli wspólnie z mieszkańcami i nauczycielami Wodyń.

Celem konkursu „Szkoły z pompą! na rzecz osób z MPD” było włączenie dzieci i młodzieży do walki ze stereotypowym postrzeganiem osób z dziecięcym porażeniem mózgowym oraz zachęcenie opiekunów pacjentów do śledzenia postępów medycyny i nowych refundowanych terapii, które mogą skutecznie pomóc ich podopiecznym.

Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych z całej Polski. Jury oceniło ponad 80 filmów zamieszczonych na profilu kampanii Żyj z pompą! na Facebooku. Aby zawalczyć o nagrodę główną i wesprzeć kampanię Żyj z pompą!, wystarczyło nakręcić filmik, w którym grupa uczniów wykonuje pompki albo coś pompuje, co miało nawiązywać do hasła kampanii oraz pozwolić lepiej zrozumieć problemy osób z MPD. Przy ocenie nadesłanych filmów, jury brało pod uwagę m.in. stopień zaangażowania w realizację nagrania, pomysłowość uczniów, oryginalność wykonania oraz walor edukacyjny.

Pierwszą nagrodę, trening z siatkarzem Piotrem Gruszką, ambasadorem kampanii – byłym reprezentantem Polski, Mistrzem Europy 2009 i srebrnym medalistą mistrzostw świata 2006 – wywalczyli uczniowie Zespołu Szkół w Wodyniach (woj. mazowieckie). Autorzy filmu nagrodzeni zostali za zaangażowanie całej społeczności szkolnej i kilku organizacji do udziału w akcji. „Pompowali” wszyscy od przedszkolaka do gimnazjalisty, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji; najmłodsze dzieci – balony i piłki, a pracownicy szkoły koła samochodowe i rowerowe, starsi uczniowie zaprezentowali sprawność fizyczną wykonując pompki. Wszystko to w klasach, w sali gimnastycznej, na korytarzach szkoły i na parkingu. Jak deklarują autorzy filmiku, wszyscy uczniowie placówki wiedzą, czym jest MPD.

– Dzięki włączeniu się do kampanii, uczniowie i rodzice dowiedzieli się o istnieniu pompy baklofenowej, która pozwala normalne funkcjonować chorym na dziecięce mózgowe porażenie. Na terenie naszej gminy są dzieci z MPD, które były i będą uczniami naszej szkoły. Chcemy, aby były dobrze przyjęte przez społeczność szkolną. – podkreślają Agnieszka Piwowarczyk i Anna Szostek, nauczycielki koordynujące akcje w zwycięskiej szkole. – Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak wspaniałej inicjatywie. Dziękujemy naszej dyrekcji, nauczycielom, przedszkolakom, uczniom, młodzieży i wszystkim pracownikom naszej szkoły, którzy z entuzjazmem przystąpili do akcji. Podziękowania składamy również Panu Wójtowi wraz z pracownikami Urzędu Gminy, Ochotniczej Straży Pożarnej Wodynie, Stowarzyszeniu „Kolektyw Oleśnica”, którzy przyjęli od nas nominację, przyczyniając się w ten sposób do szerzenia świadomości na temat najnowocześniejszych metod leczenia MPD.

Zdobywcy II i III miejsca – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Miasteczka Śląskiego (woj. śląskie) i Gimnazjum nr 2 w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie) otrzymali piłki z autografem sportowca.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 z Miasteczka Śląskiego w swoim filmie zaprezentowali cele kampanii oraz dali popis artystycznych umiejętności w formie koncertu przeplecionego informacjami o dziecięcym porażeniu mózgowym. SP z Miasteczka Śląskiego zaprosiła także do udziału w akcji trzy organizacje: ratowników medycznych z Piekar Śląskich, Orkiestrę Dętą dzielnicy Żyglin – Żyglinek i Oddział Hodowców Gołębi Pocztowych z Miasteczka Śląskiego, które włączyły się do wspólnego „pompowania”.

Gimnazjaliści ze Szczecinka zdobyli swoją nagrodę dzięki zorganizowaniu minikampanii informacyjnej o akcji Żyj z pompą! wśród mieszkańców miasta. Do udziału w filmiku udało się zaangażować Burmistrza Miasta, dyrektora i grono pedagogiczne z Zespołu Szkół im. Jana IIII Sobieskiego w Szczecinku, uczniów oraz licznych mieszkańców na ulicach Szczecinka.

Jury przyznało również dodatkowe wyróżnienie dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 26 im. Żołnierzy Armii Krajowej w Gdyni za oryginalny pomysł na film „Panna Siłaczka” w wykonaniu Teatrzyku z pompą oraz poinformowanie o kampanii Żyj z pompą!

Nagrodzone filmy można obejrzeć na stronie internetowej kampanii www.zyjzpompa.pl oraz na profilu Żyj z pompą! na Facebooku ( www.facebook.com/zyjzpompa ).

Kampania społeczno-edukacyjna „Żyj z pompą!” wystartowała 27 marca 2015 roku. Organizatorzy apelują w niej do opiekunów małych pacjentów o śledzenie postępów medycyny i nowych refundacji terapii, które mogą skutecznie pomóc ich podopiecznym, a także podejmują walkę ze stereotypowym postrzeganiem osób z MPD. Kampania, którą zainicjowały organizacje działające na rzecz osób z dziecięcym porażeniem mózgowym, jest poświęcona podniesieniu świadomości na temat osiągnięć w jego leczeniu. Zwraca uwagę na problem braku wiedzy – zarówno wśród pacjentów, ich bliskich, ale także w środowisku medycznym, wśród lekarzy i fizjoterapeutów – o nowych, lepszych i refundowanych metodach leczenia i terapii.

Przykładem jest pompa baklofenowa, która nie tylko łagodzi objawy spastyczności (nadmierne, często bardzo bolesne napięcie mięśni), ale także daje pacjentom możliwość poprawy jakości ich życia. Leczenie jest refundowane już od sierpnia 2012 roku. Niestety, wciąż niewiele osób o tym wie co powoduje, że wielu pacjentów, którzy mogliby skorzystać z właściwej terapii i poprawić jakość swojego życia, decyduje się na terapie nieodwracalne, okaleczające, które nie zawsze przynoszą spodziewane rezultaty.

Kampania „Żyj z pompą!” jest inicjatywą sześciu organizacji: Fundacji „żyć z POMPĄ”, Mazowieckiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym „Krok dalej”, Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym w Dębicy, Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym Krok za krokiem w Zamościu, Fundacji Udaru Mózgu oraz Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii. Patronat nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Neurologów Dziecięcych, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polskie Towarzystwo Fizjoterapii i Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska.

Więcej informacji o kampanii: www.zyjzpompa.pl .