FAQ rak prostaty, czyli co musisz wiedzieć, ale boisz się zapytać

Czy prostata, gruczoł krokowy i stercz to to samo?

Tak, to wszystko synonimy nieparzystego narządu mięśniowo-gruczołowego, będącego częścią męskiego układu płciowo-moczowego.

Gdzie właściwie leży prostata?

Prostata umiejscowiona jest pod pęcherzem moczowym. Od jej strony tylnej leży odbytnica, a cewka moczowa przechodzi przez jej środek. Położenie w bezpośrednim sąsiedztwie dróg moczowych sprawia, że wszystkie zmiany chorobowe dotyczące gruczołu krokowego mogą wiązać się z problemami w oddawaniu moczu.

Do czego służy mi gruczoł krokowy?

Główną funkcją prostaty jest produkowanie mętnej wydzieliny o białawym kolorze, która stanowi zarówno środek transportu, jak i źródło składników odżywczych dla plemników podróżujących do komórki jajowej.

Jakie objawy świadczą o tym, że mój stercz wymaga przeglądu?

Przede wszystkim zwiększona częstotliwość oddawania moczu (powyżej 7-8 razy w ciągu doby), czyli tzw. częstomocz, konieczność oddawania moczu w porze nocnej (nykturia), uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza moczowego, pieczenie lub szczypanie podczas mikcji, słaby strumień moczu, problemy z rozpoczęciem oddawania moczu, kapanie na końcu oddawania moczu, nietrzymanie moczu, a także zaburzenia czynności seksualnych.

Dalsza część znajduje się w linku:

https://www.medonet.pl/zdrowa-meskosc/leczenie-raka-prostaty,faq-rak-prostaty–czyli-co-musisz-wiedziec–ale-boisz-sie-zapytac-,artykul,67672748.html