W piątek 24 czerwca 2016 r. na terenie Centrum Alzheimera przy Al. Wilanowskiej 257 w Warszawie został zainstalowany fałszywy przystanek. Ma on spełnić dwa zadania:
Po pierwsze ma pełnić funkcję informacyjną o działalności Centrum. W gablotach reklamowych wkrótce pojawią się szczegółowe informacje nt. form pomocy dostępnych w Centrum. Tym samym przechodzący obok warszawiacy będą mieli możliwość zapoznania się z naszą ofertą i danymi kontaktowymi niezależnie od pory dnia, bez konieczności wizyty w Centrum. Drugim zadaniem fałszywego przystanku jest zapewnienie bezpieczeństwa, zdrowia i życia naszych podopiecznych.
W chorobie Alzheimera jednym z możliwych objawów jest dromomania (popęd do ucieczki). Objaw ten pojawia się na późniejszych etapach choroby, gdy zaburzeniu ulegają wyższe czynności korowe. Jak wiemy z doświadczenia bezcelowe wędrowanie jest bardzo kłopotliwe dla opiekunów, ponieważ osoby z tym zaburzeniem ruchowym ciężko powstrzymać przed ucieczkami z placówki. Osoby chore chcą wrócić do miejsca najbardziej im znanego i bezpiecznego – do domu.
Realizując projekt fałszywego przystanku oparto się na fakcie, iż pamięć krótkotrwała prawie nie funkcjonuje, ale długotrwała jest nadal aktywna. Nasi podopieczni znają oznaczenia warszawskich przystanków i pamiętają, że czekając tam, można się dostać do domu. Dlatego dołożono starań, by wiata pochodziła z lat 90-tych i miała oryginalne oznaczenia.
Osoby dotknięte chorobą Alzheimera, korzystając z pamięci długotrwałej, wykorzystują skojarzenie przystanek – autobus – podróż do domu. Natykając się przy wyjściu z Centrum na przystanek z ogromnym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że będą na nim czekać na autobus, który nie przyjedzie, a opiekunom daje to szansę ich szybkiego znalezienia i przekonania do powrotu, ponieważ podopieczny nie będzie pamiętał, dlaczego przebywa na przystanku. W ten sposób mamy nadzieję, że fałszywy przystanek ochroni podopiecznego Centrum przed niebezpieczną podróżą.
Pomysł został zaczerpnięty z rozwiązania wdrożonego w 2008 w Benrath Senior Centre w Dusseldorfie i potwierdzono jego skuteczność m.in. w Niemczech. Mamy nadzieję, że wiata zamontowana na terenie Centrum będzie spełniała swoje zadanie, tak jak to się sprawdza w innych krajach.
Przystanek stanął dzięki ogromnej przychylności Zakładu Transportu Miejskiego oraz ogromnemu zaangażowaniu firmy ADPOL (AMS). Jednocześnie należy podkreślić, że zarówno wiata przystankowa jak i jej transport wraz z montażem dzięki współpracy z ZTM i firmą ADPOL Centrum Alzheimera otrzymało całkowicie bezpłatnie.
Źródło: http://ca.waw.pl/aktualnosci