Seks oralny coraz częściej przyczynia się do guzów głowy i szyi. Analny – odbytu. Nowotwory głowy i szyi coraz częściej zdarzają się u ludzi młodych przed czterdziestką, którzy nie palili papierosów i nie nadużywali alkoholu, wcześnie za to uprawiali seks oralny –stwierdzili eksperci na śniadaniu prasowym w Warszawie.
„W Stanach Zjednoczonych już 70 proc. nowotworów jamy ustnej i gardła związanych jest z zakażeniem wirusem brodawczaka HPV, który dotąd znany był z tego, że zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy” – przekazał kierownik Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Poznaniu prof. Wojciech Golusiński. „W naszym kraju również zmienia się epidemiologia tych nowotworów. Oceniamy, że z zakażeniami wywołanymi przez wirusy HPV związanych jest co najmniej 30 proc. nowotworów głowy i szyi. Powodem tego jest zmiana zachowań seksualnych, w tym przede wszystkim częstsze uprawianie seksu oralnego” – powiedział prof. Golusiński.
Nadal jednak głównym zagrożeniem jest palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Z danych przedstawionych podczas spotkania wynika, że najbardziej na tego typu guzy narażeni są mężczyźni spożywający dziennie 60 g alkoholu, a kobiety – 40 g lub więcej.
Jednak specjaliści ostrzegają – seks też może szkodzić. Wirusy HPV zwiększają także ryzyko zachorowania na raka odbytu, co związane jest z kolei z seksem analnym.
Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce w 2013 r. wykryto prawie 11 tys. nowotworów głowy i szyi, a 6 tys. chorych zmarło.
Gdy choroba ta zostanie wykryta w początkowym stadium, skuteczność leczenia sięga 80-90 proc. Dla zwiększenie skuteczności leczenia w dniach 19-23 września 2016 r. organizowany jest 4. tydzień profilaktyki nowotworów głowy i szyi, którego głównym celem jest wczesne ich wykrywanie. Tegoroczna kampania kierowana jest przede wszystkim do tzw. młodych dorosłych, którzy zwykle nie zdają sobie sprawy, że mogą zachorować na ten typ nowotworu. Badaniom diagnostycznym będzie można poddać się we wszystkich województwach w wybranych ośrodkach. Informacja na ten temat będzie dostępna na stronie Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi www.phnos.org.pl .
PAP