Dobre wieści dla osób ze zwyrodnieniem plamki – jest program leczenia

Pacjenci cierpiący na zwyrodnienie plamki żołtej (tak zwane AMD) mogą leczyć się łatwiej i skuteczniej.

Wojskowy Instytut Medyczny z Warszawy koordynuje program lekowy, dzięki któremu można objąć leczeniem chorych w całym kraju.

Zasady są proste – poinformował szef kliniki okulistycznej z wojskowego szpitala, profesor Marek Rękas. Wystarczy, że lekarz prowadzący danego pacjenta prześle dokumentację medyczną do stolicy. Pacjent zostaje objęty programem, który gwarantuje pełne leczenie. „Jeżeli zostanie zakwalifikowany do programu, to gwarantuje mu to pełne leczenie, czyli siedem zastrzyków.” – tłumaczy profesor Rękas. Do tej pory osoby cierpiące na AMD w ramach NFZ dostawały trzy zastrzyki i były odsyłane do kolejki. Często trzeba było czekać na kolejną wizytę u okulisty rok.

Program lekowy obejmuje 130 placówek w całej Polsce. Lekarze z terenu, dzięki systemowi informatycznemu, mają kontakt z zespołem koordynującym z Wojskowego Szpitala Medycznego. W skład zespołu wchodzi dziewięciu najlepszych okulistów z całego kraju, między innymi z ośrodków z Warszawy, Lublina, Wrocławia i Katowic. Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył na program leczenia plamki 100 milionów złotych. Do tej pory objęto nim około pięciu tysięcy chorych.

Eksperci alarmują, że to systematyczność leczenia i szybkość podania leków gwarantują przy AMD dobre wyniki.

Zwyrodnienie plamki dotyka już osoby po pięćdziesiątym roku życia. AMD powoduje uszkodzenie najważniejszej części siatkówki, która odpowiada za widzenie barw i czytanie. Po siedemdziesiątym piątym roku życia choroba dotyka 30 procent populacji.

 

IAR