– Dziś bardzo wiele osób ma ciśnieniomierze i pomiar ciśnienia to nic niezwykłego. Ważny jest jednak sposób badania i jego precyzja. Zwykle ciśnienie mierzymy na jednej ręce, więc trudno jest nam stwierdzić, czy pomiar z drugiego ramienia dałby inny wynik. Tymczasem może to być ważną wskazówką w diagnostyce chorób serca i układu naczyniowego – mówi lek. med. Adam Młodziankowski, kardiolog. – Coraz więcej wytycznych zaleca pomiar ciśnienia krwi na obu rękach, gdyż różnica ciśnień wynosząca 15 mmHg zwiększa ryzyko umieralności aż o 60 proc. Warto to wykryć i zareagować na czas. Daje to również ważną wskazówkę, na którym ramieniu pacjent powinien mierzyć ciśnienie, gdyż w przypadku różnicy ciśnień na obu ramionach „prawdziwa” jest wyższa wartość.
Nie mniej ważne są systematyczne badania poziomu cukru we krwi. Profilaktycznie wykonany pomiar może dać informację, która w wielu przypadkach pozwala uniknąć groźnych powikłań nieleczonej cukrzycy. Przez dłuższy czas utrzymujący się podwyższony poziom cukru może uszkodzić naczynia krwionośne w oku, sercu, mózgu, nerwach, czy w nerkach.
Do końca sierpnia z bezpłatnych badań można skorzystać w rzeszowskim Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych Medicarpathia przy ulicy Witolda 1. Od poniedziałku do piątku od 16.00 do 19.00. W soboty od 10.00 do 12.00.