Wystartowała kolejna edycja kampanii „Dłuższe życie z rakiem”, która stanowi rzetelne źródło wiedzy dla pacjentów onkologicznych oraz ich bliskich. Wysoce edukacyjny przekaz został zapewniony dzięki wsparciu wybitnych autorytetów z obszaru onkologii, którzy podjęli temat od strony profilaktyki, diagnostyki, leczenia oraz relacji pacjent-lekarz. Artykuły dostępne są na portalu www.pacjentilekarz.pl .
Patronat merytoryczny nad kampanią objęło Polskie Towarzystwo Onkologiczne – prezes Adam Maciejczyk w swoim artykule dzieli się z nami dobrą wiadomością, jaką stanowi fakt iż Dolnośląskie Centrum Onkologii jako pierwszy szpital w Polsce otrzymał międzynarodowy certyfikat „Kompleksowego Centrum Onkologii”.
Na okładce znajduje się Anna Dereszowska, która od 10 lat wspiera Ogólnopolską Organizację Kwiat Kobiecości i od wielu lat jest ambasadorką kampanii „Diagnostyka Jajnika”, która w tym roku przebiegała pod hasłem „Ty też jesteś POSZUKIWANA”. Wspólnie z Idą Karpińską, założycielką Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości mówią o tym jak istotna jest profilaktyka oraz diagnostyka ginekologiczna.
KAMPANIA WSPIERA NASTĘPUJĄCE OBSZARY TERAPEUTYCZNE:
RAK TRZUSTKI – POTRZEBA DOSTĘPU DO TERAPII
Rak trzustki w powszechnej opinii uważany jest za nowotwór wyjątkowo śmiertelny, na który niewiele można poradzić. Natomiast fakty są takie, że nawet wśród pacjentów, których rokowanie było bardzo złe, są tacy, którzy z tym rozpoznaniem żyją wiele lat.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:
- dr hab. n. med. Lucjan Wyrwicz, Kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie
CHEMIOTERAPIA DOMOWA – ISTOTA EDUKACJI
Wciąż mało kto wyobraża sobie, że chemioterapię można odbywać w warunkach domowych, większości pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego chemioterapia kojarzy się z koniecznością częstych pobytów w szpitalu. Natomiast skuteczna terapia onkologiczna nie musi być prowadzona wyłącznie w warunkach szpitalnych.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:
- Dr n. med. Leszek Kraj, specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej i hematologii z Kliniki Chorób Wewnętrznych Hematologii i Onkologii – Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie
- Tadeusz Szmidt, Pacjent z rakiem jelita grubego
ONCOFERTILITY – JAK ZADBAĆ O PŁODNOŚĆ PRZED LECZENIEM ONKOLOGICZNYM?
Każda kobieta w wieku rozrodczym przed leczeniem onkologicznym powinna rozważyć oncofertility. To nie tylko zabezpieczenie jej zdolności prokreacyjnych, ale też odroczenie przedwczesnej menopauzy będącej skutkiem radio- czy chemioterapii.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzieliły:
- Jarosław Kaczyński, specjalista ginekolog, położnik endokrynolog z kliniki leczenia niepłodności InviMed, jeden z prekursorów zabiegów zabezpieczających płodność w obliczu leczenia onkologicznego w Polsce
SYSTEMOWE LECZENIE PRZECIWNOWOTWOROWE PIERWSZEJ LINII
Systemowe postępowanie pierwszej linii – stosowane u chorych na nowotwory w stadium uogólnienia – powinno zawierać leki o najlepiej udowodnionej skuteczności i najlepszej tolerancji.
Wsparcia merytorycznego w tym temacie udzielili:
- dr hab. n. med. Maciej Krzakowski, onkolog kliniczny, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie
Redakcja poleca lekturę wszystkich artykułów, które są częścią kampanii „Dłuższe życie z rakiem”, dostępnych na portalu www.pacjentilekarz.pl .