Diagności laboratoryjni nagrali film. Pokazują kim są

Diagności laboratoryjni, na co dzień niewidzialni dla pacjentów, pokazują, że są. W filmie promującym swoją profesję mówią, na czym polega ich praca i jakie miejsce zajmują w systemie ochrony zdrowia.

Czego możemy dowiedzieć się z nagrania [przygotowanego przez Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych? Że 70 proc. decyzji lekarskich zależy od wyników badań laboratoryjnych przygotowanych przez diagnostów. Że bez nich praktycznie żaden szpital nie mógłby funkcjonować. I wbrew temu co może myśleć wiele osób, diagności w ochronie zdrowia nie pojawili się wraz z pandemią koronawirusa, a ich praca nie ogranicza się do potwierdzenia w próbkach obecności groźnego wirusa. W praktyce to ułamek ich aktywności zawodowej.

Praktycznie w przypadku każdej choroby i każdego pacjenta to w oparciu o ich analizy stawiana jest właściwa diagnoza i dobierana terapia. Ścieżka edukacyjna diagnosty laboratoryjnego jest równie trudna i czasochłonna jak w przypadku lekarzy. Tak jak oni, diagności po pięciu latach studiów podejmują kształcenie specjalizacyjne w 13 dziedzinach medycyny laboratoryjnej.

Ostatecznie to 16 tys. diagnostów laboratoryjnych odpowiada za badania laboratoryjne 38 mln Polaków.

Źródło: cowzdrowiu.pl