Komu szczególnie zagrażają zakażenia pneumokokowe, w tym pneumokokowe zapalanie płuc (PZP)? Jakie mamy możliwości zabezpieczenia osób dorosłych przed chorobą? Ile kosztują hospitalizacje osób z PZP w Polsce? O tym między innymi była mowa podczas redakcyjnej debaty „PNEUMOKOKOWE ZAPALENIA PŁUC U OSÓB DOROSŁYCH – SYTUACJA W POLSCE. EPIDEMIOLOGIA, KONSEKWENCJE, PROFILAKTYKA”.
Nagranie z debaty można obejrzeć tutaj:
Okazje, by porozmawiać o tym właśnie teraz są przynajmniej dwie. Pierwsza to pozytywna rekomendacja prezesa AOTMiT dla refundacji szczepień dla osób w wieku 65 lat i starszych ze zwiększonym (umiarkowanym do wysokiego) ryzykiem choroby pneumokokowej. Rekomendacja ta ukazała się w zeszłym tygodniu.
Druga szczególna okazja, to pierwszy w Polsce raport poświęcony pneumokokowemu zapaleniu płuc, z którego dane przytaczaliśmy w czasie dyskusji. Przybliżymy go też w czasie „Tygodnia z pneumokokowym zapaleniem płuc”, który rozpoczniemy w najbliższych dniach w portalu CwZ. Autorzy tego dokumentu, eksperci firmy HealthQuest, przeanalizowali zdrowotne, społeczne i ekonomiczne skutki pneumokokowych zapaleń płuc. Wśród uczestników naszej dyskusji byli klinicyści zaangażowani w przygotowanie tego raportu.
W debacie udział wzięli:
-
Joanna Parkitna, p.o. dyrektora Wydziału Oceny Technologii Medycznych, AOTMiT
-
Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego
-
Prof. dr hab. Adam Antczak, kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
-
Prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz, III Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Wydziału Lekarskiego, Warszawski Uniwersytet Medyczny
-
Dr n. med. Grażyna Cholewińska- Szymańska, konsultant wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych na Mazowszu, ordynator III Oddziału Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie
-
Dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce
-
Igor Grzesiak, wiceprezes Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej
-
Rajmund Miller, lekarz, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia
A dyskusję prowadziła Aleksandra Kurowska, redaktor naczelna portalu cowzdrowiu.pl.
Więcej informacji w linku:
Źródło: cowzdrowiu.pl