Darmowe szczepienia dzieci przeciw pneumokokom od 2017 roku

Od stycznia 2017 roku kalendarz szczepień obowiązkowych ma być rozszerzony o szczepienia przeciwko pneumokokom – poinformował wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Zostaną nimi objęte wszystkie dzieci od 2 miesiąca życia.  Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie jest obecnie w konsultacjach zewnętrznych.

Szczepienia wszystkich dzieci przeciwko pneumokokom przyniosą korzyści zdrowotne i ekonomiczne – mówili eksperci podczas debaty zorganizowanej w Sejmie.  Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii profesor Teresa Jackowska przekonuje, że ograniczy to liczbę powikłań i groźnych chorób wywołanych przez pneumokoki. Chodzi o ciężkie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia płuc, oskrzeli, zatok lub ucha. Przypomniała, że najwięcej zachorowań i zgonów z powodu pneumokoków występuje wśród dzieci poniżej 2. roku życia i wśród osób powyżej 65 lat. Objęcie szczepieniami dzieci chroni więc także seniorów. Profesor Waleria Hryniewicz – krajowy konsultant w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej zwróciła uwagę, że szczepienia są najlepszym sposobem zapobiegania zakażeniom wywołanym przez pneumokoki, które stają się oporne na dostępne antybiotyki.

Według szacunków zaszczepienie całej populacji dzieci przyniesie oszczędności bezpośrednich kosztów medycznych rzędu 230 milionów złotych. Obecnie 19 krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcaria i Norwegia finansują programy szczepień przeciwko pneumokokom.

 

IAR