Czy chorując na łuszczycę i atopowe zapalenie skóry można być aktywnym?

„Amicus” –  Fundacja Łuszczycy  i ŁZS rozpoczyna kampanię #atopsoACTIV . Osoby z łuszczycą i AZS spotkają się dnia 13 czerwca o 13.00 w Łazienkach Królewskich w Warszawie, by razem z Exercise is Medicine uczyć się zasad uprawiania aktywności fizycznej chorując na chorobę przewlekłą.

Zajęcia w ramach kampanii „ Zmierz ciśnienie przed treningiem ” poprowadzą lek. med. Anna Plucik-Mrożek i mgr Małgorzata Perl z Exercise is Medicine.

Osoby z łuszczycą i AZS bardzo często doświadczają stygmatyzacji, co zniechęca je do czynnej aktywności fizycznej. Kolejną przyczyną są w części przypadków rozległe zmiany skórne. Jednak niezaprzeczalny wpływ aktywności fizycznej na nasze zdrowie okazuje bardzo znaczący także w łuszczycy i atopowym zapaleniu skóry m.in. w związku z współwystępowaniem innych chorób.

Oto niektóre z korzyści wynikające z regularnej aktywności fizycznej przytaczane przez lek. med. Annę Plucik-Mrożek i mgr Małgorzatę Perl w książce pt. „Aktywność fizyczna w chorobach przewlekłych”:

– zmniejszenie spoczynkowej i wysiłkowej częstotliwości skurczów serca

– korzystna modyfikacja profilu lipidowego – zmniejszenie nasilenia lęku i stanów depresyjnych

– redukcja nadmiernych odciążeń psychoemocjonalnych I ważna uwaga

– Przed zajęciami należy zmierzyć ciśnienie – jeżeli jest powyżej 200/115 mmHg nie powinno się rozpoczynać ćwiczeń.

Kampania #atopsoACTIV została objęta patronatem Exercise is Medicine oraz Unii Stowarzyszeń Chorych na Łuszczycę i ŁZS. Fundacja w najbliższym czasie poinformuje o pozostałych partnerach i działaniach jakie będą podejmowane w ramach kampanii. Więcej informacji można znaleźć pod adresem  www.luszczyca.edu.pl  

Wydarzenie jest nieodpłatne.

(inf. prasowa)