Cukrzyca pod kontrolą. Profilaktyka i leczenie – Kampania edukacyjna

Czy można świadomie żyć z cukrzycą? Jakie są najgroźniejsze powikłania cukrzycowe?  Samokontrola kluczem skutecznego leczenia? Jakie jest ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u diabetyków oraz jak uchronić się przed cukrzycą?- na te oraz inne pytania odpowiedzi znajdą Państwo w kampanii edukacyjnej „Cukrzyca pod kontrolą- profilaktyka i leczenie” przygotowanej przez Warsaw Press w związku z Światowym Dniem Cukrzycy. 

Co roku 14 listopada – w dniu urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga – obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Tegoroczne hasło obchodów „Cukrzyca skierujmy na nią oczy, okażmy jej serce” nawiązuje do zwrócenia szczególnej uwagi na powikłania po cukrzycowe. W związku z tym kolejna inicjatywa wydawnictwa Warsaw Press w przygotowaniu kampanii edukacyjnej „Cukrzyca pod kontrolą- profilaktyka i leczenie” to nowa odsłona i kontynuacja wcześniejszych edycji „Jak pokonać cukrzycę”. Partnerstwo honorowe kampanii objęło Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, a Partnerem Merytorycznym została Koalicja na rzecz walki z Cukrzycą oraz Polska Federacja Edukacji w Diabetologii. Kampania ukazała się na łamach Gazety Wyborczej jako specjalny dodatek tematyczny. Poruszane są w niej najistotniejsze obszary związane z cukrzycą i jej powikłaniami.

Rozmawiamy z Prezesem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. dr hab. med. Maciejem Małeckim odnośnie obecnego obrazu diabetologii oraz o głównym celu obchodów Światowego Dnia Cukrzycy. Pytamy prof.dr hab.n.med. Dorotę Zozulińską – Ziółkiewicz o wyzwania jakie stoją przed Polską Diabetologią w najbliższych latach. Wspólnie z prof. dr. hab. n. med. Leszkiem Czupryniakiem sygnalizujemy istotę regularnej kontroli cukru we krwi oraz zwracamy szczególną uwagę na ryzyko chorób sercowo- naczyniowych u diabetyków. Ponad to podpowiadamy kiedy najlepiej mierzyć poziom glukozy, jak interpretować wyniki oraz czym sugerować się przy wyborze odpowiedniego glukometru. Pytamy dr. hab. n. med. Sławomira Tepera o jedno z groźniejszych powikłań jakim jest cukrzycowy obrzęk plamki DME. Z kolei dr. n. med. Arkadiusz Krakowiecki omawia problem stopy cukrzycowej i jej metody leczenia. O tym jak wygląda kwestia diabetologii dzieci i młodzieży opowiada prof. dr hab. n. med. Przemysława Jarosz-Chobot. Ponadto Alicja Szewczyk porusza istotną kwestię edukacji diabetologicznej.  

Dowiedz się więcej  http://warsawpress.com/projekty/cukrzycapodkontrola121116.pdf