Z roku na rok mamy coraz mniej zachorowań na gruźlicę – informują specjaliści przed Światowym Dniem Gruźlicy, który przypada 24 marca.
W warszawskim Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc odbyła się konferencja prasowa na ten temat.
Dyrektor Instytutu – profesor Kazimierz Roszkowski – Śliż podkreśla, że w 2014 roku w naszym kraju zachorowało 6 tysięcy 698 osób, to jest o 552 osoby mniej niż rok wcześniej. Największy odsetek zachorowań, prawie 45 procent dotyczył grupy wiekowej 45-64 lata.Najbardziej optymistyczną informacją jest ta, że zarejestrowano tylko 70 przypadków gruźlicy u dzieci do 14 roku życia i 86 zachorowań w grupie młodzieży w wielu 14-19 lat.
Profesor Ewa Augustynowicz – Kopeć mówi, że u około 40 osób wykryto gruźlicę lekooporną, ale nie stanowi ona na razie istotnego zagrożenia. Co roku wykrywanych jest od 30 do 40 nowych jej przypadków. Gruźlica lekooporna jest pod szczególnym nadzorem specjalistów ze względu na to, że od wielu lat nie ma nowych leków.
Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, w 2014 roku na gruźlicę zachorowało 9 milionów 600 tysięcy osób. Najwięcej chorych mieszka w Indiach, Indonezji i Chinach.
IAR