Cukrzyca to najczęstsza choroba cywilizacyjna XXI wieku. Choruje na nią na świecie ponad pół miliarda osób. Około 5 proc. z tej grupy ma cukrzycę typu 1, potocznie zwaną insulinozależną. Choroba najczęściej rozpoznawana jest u dzieci i młodzieży. Zostaje z nimi na całe życie, determinując i absorbując sobą każdą chwilę ich życia. Wymaga ciągłej i częstej kontroli glikemii (sprawdzania poziomu cukru we krwi), podawania insuliny do każdego posiłku i całodobowej bazy. Dziecko z penem czy pompą insulinową i glukometrem jest już praktycznie w każdej szkole w Polsce. Dr Marta Wysocka-Mincewicz, kierująca oddziałem diabetologii Centrum Zdrowia Dziecka, mówi, jak pandemia wpłynęła na życie cukrzyków i co możemy zrobić, żeby kolejne pokolenia dzieci nie zapadały na tę chorobę.
- Pacjentów z cukrzycą typu 1 przybywa najszybciej ze wszystkich zmagających się z cukrzycą
- Chorobę najczęściej diagnozuje się wśród nastolatków w wieku 12-15 lat, ale coraz częściej zdarza się, że chorują też dorośli
- – Pandemia zwiększyła zapadalność pacjentów na cukrzycę typu 1. Chorzy trafiają do szpitala w gorszym stanie ogólnym – mówi diabetolog
Aleksandra Myczkowska-Utrata, Fundacja Słodziaki: Jaki jest poziom zachorowań na cukrzycę w Polsce?
Dr Marta Wysocka-Mincewicz: Cukrzyca to obecnie trzecia co do częstotliwości występowania choroba przewlekła wieku dziecięcego. Zapadalność w Polsce wynosi ok. 20 na 100 tys. osób i wzrasta o ok. 20 proc. rocznie! Najszybciej przybywa chorych z cukrzycą typu 1 . Cukrzyca typu 2 w populacji pediatrycznej występuje sporadycznie. Jednak przy postępującej epidemii otyłości sytuacja ta może się zmienić.
Jaki odsetek stanowi typ 1 w ogólnej liczbie zachorowań na cukrzycę?
Cukrzyca typu 1 to jedynie około 5 proc. ogólnej liczby pacjentów z cukrzycą. Jest jednak zdecydowanie bardziej absorbująca, wymagającą oraz długotrwała – pacjenci zaczynają najczęściej chorować jako dzieci lub bardzo młodzi dorośli. Wymaga większych nakładów opieki zdrowotnej, większego skupienia pacjenta na sobie, lepszej edukacji i przygotowania do samodzielnego życia.
W jakim wieku najczęściej diagnozowana jest cukrzyca typu 1? Czy coś zmieniło się w tej kwestii na przestrzeni ostatnich lat?
Grupą wiekową, w której najczęściej rozpoznawana jest cukrzyca typu 1, są nastolatkowie między 12. a 15. rokiem życia. Jednakże z ogromną szybkością narasta częstość zachorowań w grupie dzieci przedszkolnych. Więcej zachorowań obserwujemy u rodzeństwa i dzieci rodziców z cukrzycą typu 1 oraz u młodych dorosłych. Przesuwa się też wiek rozpoznania tego rodzaju cukrzycy u dorosłych. Kiedyś nie zdarzali się pacjenci powyżej 35-40 lat, a ostatnio rozpoznano cukrzycę typu 1 u pacjentki w wieku ponad 45 lat.
Dalsza część znajduje się w linku: