Chcą podziękować za ratowanie życia

14.06 w Światowym Dniu Krwiodawcy ruszyła kampania, której celem jest podziękować za ratowanie życia i namówić do tego kolejne osoby.

Ideą jest również zwrócenie uwagi na stan zdrowia krwiodawców i jakość opieki nad nimi. Podczas różnych akcji zostały przedstawione historie osób, którym oddana przez innych krew uratowała życie. Mają być motywacją. Co roku na świecie krew jest oddawana ponad 90 milionów razy. Około połowy z tych pobrań odbywa się w krajach wysoko rozwiniętych, które stanowią tylko 15 procent populacji świata.

Celem Światowej Organizacji Zdrowia jest doprowadzenie do tego, aby do 2020 roku wszystkie państwa pozyskiwały niezbędne zasoby krwi od honorowych krwiodawców.

W Polsce co roku wykonuje się nawet 2 miliony transfuzji, a około 500 tysięcy osób honorowo oddaje krew. Może to zrobić każda pełnoletnia osoba do 65. roku życia, która waży powyżej 50 kilogramów, cieszy się dobrym zdrowiem i nie ma na ciele tatuaży. Jednorazowo pobieranych jest 450 mililitrów. Mężczyźni mogą oddawać krew sześć razy w roku, kobiety – cztery.