Kobiety w ciąży chore na nowotwory mogą urodzić zdrowe dziecko. Przekonywali o tym eksperci podczas warszawskiej konferencji „Boskie Matki” zorganizowanej przez Fundację Rak’n’Roll. W Polsce każdego roku w takiej sytuacji znajduje się od kilkudziesięciu do około 300 kobiet, dokładnych statystyk nie ma. Wiadomo, że jest ich coraz więcej, gdyż macierzyństwo odkładane jest na później a liczba zachorowań na nowotwory rośnie.
Trzy czwarte tych kobiet otrzymuje informację, że muszą wybrać ciążę albo leczenie.
– To przestarzałe myślenie – mówi profesor Mirosław Wielgoś z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Przekonuje, że nowotwór można leczyć podczas ciąży. Tłumaczy, że medycyna szybko się rozwija i obecnie daje takie możliwości. Profesor podkreśla, że każdy przypadek choroby powinien być rozpatrywany indywidualnie. U kobiet w ciąży najczęściej spotykanym nowotworem jest chłoniak lub rak piersi. Nie są to trudne przypadki, jeśli choroba została wcześnie rozpoznana.
Warszawska konferencja zainaugurowała program opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki”.
Każda kobieta w ciąży chorująca onkologicznie, która się zgłosi, otrzyma bezpłatną i kompleksową pomoc. Będą to porady dotyczące leczenia onkologicznego, ginekologicznego, opieki położniczej, psychologicznej, dietetycznej. Kobiety mogą otrzymać perukę z naturalnego włosia, porady dotyczące ubierania się, malowania, gdy w wyniku chemioterapii straciły brwi i rzęsy.