Autyzm to inny sposób bycia człowiekiem

Włączanie i różnorodność neurologiczna – takie hasło przyświeca Organizacji Narodów Zjednoczonych w nowej strategii walki z autyzmem. To właśnie z inicjatywy ONZ obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Jest to jedno z najczęściej występujących zaburzeń rozwojowych. Według najnowszych statystyk, dziś z objawami autyzmu rodzi się jeden do półtora procent dzieci.  Już u nawet u roczniaków można zauważyć pewne objawy: autystyczne maluchy często nie reagują na własne imię, nie machają rączką na do widzenia, bawią się same i nie potrzebują towarzystwa. Starsze dzieci mają kłopoty z mówieniem, uczeniem się i kontaktami z innym ludźmi.

Dziś ludzie z autyzmem mają szanse na dobry rozwój jak nigdy dotąd! Podkreślał to w specjalnym wystąpieniu na forum ONZ amerykański ekspert i autor Steve Silberman. Mówił, że:”Jako społeczeństwo rozumiemy coraz lepiej, że autyzm to nie lista deficytów, dysfunkcji i problemów. Autyzm to także inny sposób bycia człowiekiem, który ma własne zalety i pozytywne cechy”.

Większość ludzi z autyzmem nie ma pracy. Aktywiści od dawna domagają się, by zapewnić im najlepszą możliwą edukację i zatrudnienie. ONZ podkreśla, że takie działania to część Agendy na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju do 2030 roku.

 

IAR