„Jak być przyjacielem chorego przyjaciela”

Jak powinniśmy zachowywać się wobec chorych, osób w żałobie? Jak je wspierać i otaczać opieką? Książka „Jak być przyjacielem chorego przyjaciela” wpisuje się w przesłanie akcji „Musimy porozmawiać” Fundacji Nagle Sami i Rak’n’Roll.

„Nie jestem lekarzem, pracownikiem społecznym, psychologiem, przywódcą religijnym ani pocieszycielem w strapieniu – kim więc jestem, żeby pisać tę książkę? Mówiąc najprościej, jestem kimś, kto ma – ups!…, kto miał – raka. Jestem również kobietą mającą wielu przyjaciół, ale też pisarką, która zainteresowała się rozdźwiękiem pomiędzy tym, jak traktuje się chorych, a tym, jak chorzy chcieliby być traktowani przez innych. By rzucić na to zjawisko trochę światła, wykorzystałam własne doświadczenia, uzasadniłam je kilkoma badaniami i przeprowadziłam niemal osiemdziesiąt szczegółowych wywiadów z osobami chorymi, z których wielu to moi „współpacjenci” z centrum onkologicznego Memorial Sloan-Kettering Cancer Center w Nowym Jorku. Całą zdobytą wiedzę zamieściłam w książce, która – jestem o tym przekonana – pozwoli ci być lepszym przyjacielem twojego chorego przyjaciela.” mówi autorka, Letty Cottin Pogrebin.

Autorka przeprowadziła wywiady z innymi chorymi, z ich rodzinami, przyjaciółmi. Dzięki temu książka staje się przewodnikiem po różnych aspektach relacji z cierpiącą osobą, w różnych fazach jej choroby. W książce możemy przeczytać o konkretnych zaleceniach dotyczących bycia z osobą doświadczoną zagrożeniem życia i cierpieniem. Autorka porusza temat tego, jak reagujemy na wieść o zagrożeniu, co wtedy mówimy, jak słuchamy, czego powinniśmy unikać w rozmowie a jakie tematy można poruszać, analizuje rodzaj prezentów, jakie przynosimy chorym, przypomina o zachowaniu szacunku dla wstydu i fizycznej intymności pacjenta, opowiada o towarzyszeniu drugiemu człowiekowi w ostatnich chwilach i o konkretnej pomocy udzielanej osobie w żałobie.

Książka jest dużym wsparciem dla osób, których przyjaciele, czy bliscy zachorowali na nieuleczalną chorobę, są niepełnosprawni, czy stracili kogoś ważnego. Pokazuje ona w bardzo ciepły i nieosądzający sposób, poprzez rozmowy z chorymi, czy osobami w żałobie, jak być blisko tych, którzy tak bardzo cierpią.

Daje również konkretne wskazówki jak ich wspierać, rozmawiać, przynosić ulgę. Główną ideą, która przemawia przez książkę to: „Po prostu bądź! I podążaj za przyjaciółmi w potrzebie.”

Książka jest dostępna w księgarni Wydawnictwa Charaktery: Jak być przyjacielem chorego przyjaciela  

 

Źródło: Fundacja Rak’n’Roll.