Chce mi się żyć


Deprecated: PHP Startup: Handling HTML entities via mbstring is deprecated; use htmlspecialchars, htmlentities, or mb_encode_numericentity/mb_decode_numericentity instead in /wp-content/themes/sdz/functions.php on line 468

Małgorzata mieszka w Sandomierzu, Jolanta w Malborku, Beata niedaleko Opola, Jolanta w Romanowie w okolicach Poznania. Każda z nich jest inna, nigdy wcześniej się nie spotkały, a jednak wiele je łączy. Wszystkie chorowały na nowotwór piersi. Wszystkie niedawno dowiedziały się o nawrocie i zaawansowaniu choroby, co je w pierwszym momencie załamało i sprawiło, że straciły ochotę do życia. Choć każda z nich inaczej radzi sobie z nową sytuacją, to łączy je jedno – nie poddały się. Opowiedziały swoje historie znanej reżyser filmów dokumentalnych – Athenie Sawidis w filmie „Chce mi się żyć”. Chcą w ten sposób pokazać wszystkim kobietom w podobnej sytuacji, że do końca trzeba mieć nadzieję.

Jechałam do tych kobiet pełna obaw, jak mam z nimi rozmawiać. To przecież osoby, które chorują na zaawansowanego raka piersi. Wiem przecież, co to oznacza. Tymczasem spotkałam cztery radosne, zadbane, piękne kobiety, które zupełnie swobodnie rozmawiają o swojej chorobie. Kobiety pełne życia, pełne planów, pasji i aktywności. Każda z nich pracuje, co prawda jedna z Pań musiała nieco zwolnić, bo fizycznie nie jest w stanie podołać pracy w sadzie, gdzie pomaga mężowi, ale za to zajęła się zbieraniem lalek – ma ich w swojej kolekcji sześćset. Wszystkie otwarcie mówią o swojej chorobie. Są kobietami z olbrzymim optymizmem i chęcią zrobienia czegoś jeszcze – poznania świata, ludzi. Szczerze mówiąc byłam zaskoczona ich postawą i potem wstydziłam się tych swoich obaw – powiedziała Athena Sawidis, reżyser filmu „Chce mi się żyć”.

Film opowiada o czterech bardzo dzielnych i silnych kobietach, u których sam moment diagnozy, kiedy dowiedziały się o nawrocie choroby był bardzo trudny, ale szybko się pozbierały. W dużym stopniu dzięki rodzinie i przyjaciołom, od których otrzymały ogromne wsparcie. Co prawda mają świadomość, że ich czas jest ograniczony, ale wierzą, że postęp medycyny jest tak duży, że wkrótce stanie się coś, co zdoła im jeszcze przedłużyć życie. Już teraz można mówić, że zaawansowany rak piersi to choroba przewlekła, bo wciąż pojawiają się terapie, które wydłużają życie i pozwalają, aby jego jakość była jak najlepsza. 

 

 

Zaawansowany rak piersi to bardzo poważna choroba, ale to nie oznacza, że trzeba usiąść i płakać. W tej chwili średnia długość życia kobiet z nawrotem raka piersi to kilka lat, a medycyna wciąż idzie do przodu i daje coraz to nowe możliwości, więc nie wiemy co będzie za następnych 5 czy 10 lat. Dlatego powtarzam swoim pacjentkom, aby się nie umartwiały, ale starały się żyć na tyle, na ile choroba im na to pozwala. Niech dbają o siebie, niech niczego nie żałują – chcą spotkać się z wnukiem, którego dawno nie wiedziały, niech się z nim spotkają, chcą podróżować, niech podróżują. Choroba siedzi w głowie i to powtarzam swoim pacjentkom – powiedziała dr n. med. Elżbieta Senkus-Konefka, specjalista onkologii klinicznej i radioterapii onkologicznej w Katedrze i Klinice Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ekspert medyczny w filmie „Chce mi się żyć”.

Film ma pokazać innym pacjentkom z zaawansowanym rakiem piersi, jak można poradzić sobie z chorobą oraz co zrobić, aby jak najlepiej wykorzystać każdy dzień życia.

Wszystkie bohaterki filmu są bardziej pozytywne i bardziej radosne niż przeciętna zdrowa kobieta. One same mówią, że chcą czerpać z życia całymi garściami. Oby choroba pozwalała im na to jak najdłużej – dodała Athena Sawidis.

Film powstał w ramach kampanii edukacyjnej „Wykorzystaj czas na życie”, skierowanej do kobiet z zaawansowanym rakiem piersi i ich bliskich. Jej celem jest zmiana postrzegania chorych z nawrotem choroby oraz samej choroby, edukacja społeczeństwa oraz pokazanie, że zawsze warto mieć nadzieję i wykorzystywać każdy dzień, bez względu na to ile ich pozostało. Kampania uzyskała honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Wykorzystaj czas na życie

 

Wspierają ją: Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych i Program Edukacji Onkologicznej, prowadzony przez Fundację „Tam i z powrotem”. Partnerami kampanii są: Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Federacja Stowarzyszeń „Amazonki”, Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum, Fundacja Alivia, Fundacja „Rak’n’Roll”, Fundacja „Onkocafe” i Fundacja OmeaLife. Kampania jest realizowana z grantu edukacyjnego przekazanego przez firmę Pfizer Polska.