„Jabłko, gruszka, marchew, pietruszka! Pomidor, borówka, truskawka – sztuka nówka!” – wyliczają w takt muzyki Julia Kamińska i Jarosław Boberek. Aplikacja powstała w ramach kampanii „Owoce i warzywa w szkole” i ma pokazać najmłodszym, że zdrowe odżywianie to nie przymus, a dobra zabawa. Owoce i warzywa przedstawione są jako naturalne, kolorowe elementy jadłospisu.
Narzędzie dostępne jest pod adresem www.owocowekaraoke.pl . Po uruchomieniu aplikacji można wybrać rodzaj aktywności – zaśpiewać piosenkę wraz z Julią Kamińską i Jarosławem Boberkiem albo zatańczyć, naśladując choreografię wykonywaną przez aktorów. Swój występ można nagrać i odtwarzać.
Aplikacja jest częścią kampanii promującej program Agencji Rynku Rolnego „Owoce i warzywa w szkole”. W ramach programu do szkół rozwożone są świeże owoce i warzywa oraz prowadzone działania edukacyjne.
Zabawa to najlepsza forma nauki. Jeśli dodatkowo towarzyszy jej muzyka, łatwo wpadająca w ucho, rytmiczna piosenka, rymowany, humorystyczny tekst i atrakcyjny, pełen kolorów obraz, dzieci mimochodem przyswajają dydaktyczny przekaz – mówi Dorota Kalinowska, psycholog dziecięcy z Pracowni Psychologicznej NINTU. Musimy jednocześnie pamiętać, że przyswajanie zdrowych nawyków żywieniowych rozpoczyna się w domu. Dzieci obserwując na co dzień sposób jedzenia swoich rodziców, naśladując ich, angażując się w przyrządzanie zdrowych i estetycznych posiłków, traktują owoce i warzywa jako normę w swojej rodzinie. Dlatego chcąc kształtować prawidłowe nawyki żywieniowe u naszych dzieci, zacznijmy od zmian na swoich talerzach – dodaje.
Program Unii Europejskiej „Owoce i warzywa w szkole” skierowany do najmłodszych uczniów szkół podstawowych jest inicjatywą, dzięki której szkoły mają uzyskać możliwość aktywnego wpływania na nawyki żywieniowe uczniów, a także propagowania wśród dzieci zdrowy styl życia. Głównym celem programu jest kształtowanie wśród dzieci dobrych zwyczajów żywieniowych, a zwłaszcza – zwiększenie ilości owoców i warzyw w ich codziennej diecie. W programie mogą uczestniczyć dzieci ze szkół podstawowych realizujące obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego (tzw. „zerówki”) oraz dzieci uczęszczające do klas I–III. Dzieci uczestniczące w programie otrzymują kilka razy w tygodniu porcje owocowo-warzywne, składające się ze świeżych owoców i warzyw oraz soków owocowych i warzywnych, które spożywają razem w trakcie przerw śniadaniowych. Jednocześnie biorą udział w różnych działaniach edukacyjnych na temat prawidłowej diety, pochodzenia owoców i warzyw oraz zdrowego stylu życia,prowadzonych w formie np. warsztatów kulinarnych, wycieczek do gospodarstw i sadów, zakładania ogródków przyszkolnych.
Źródło: kampaniespołeczne.pl