1 grudnia – Światowy Dzień AIDS

Światowy Dzień AIDS obchodzony od roku 1988 był pierwszym globalnym dniem podkreślającym rangę zagadnienia dotyczącego zdrowia.

Obecnie 01 Grudnia stanowi okazję, aby przypomnieć ludziom na całym świecie, że problem zakażeń HIV jest wciąż aktualny, zachęcić do wykonania testu w kierunku HIV oraz aby podkreślić, że najważniejszym elementem walki z epidemią jest profilaktyka.  Szacuje się, że test w kierunku zakażenia tym wirusem zrobił mniej niż co dziesiąty Polak. Test można wykonać anonimowo, bezpłatnie oraz bez skierowania w jednym z Punktów Konsultacyjno – Diagnostycznych. Adresy znajdują się na: https://aids.gov.pl/pkd/

Rok 2022 już jest rekordowy jeśli chodzi o liczbę nowo wykrytych zakażeń HIV. Do 15 listopada ich liczba sięgnęła 1998. To o ponad 20% więcej niż w roku 2019 i aż o 70% więcej niż w 2021. Nadal jednak wielu z nas żyje z HIV, nie wiedząc o tym. Szacuje się, że test w kierunku zakażenia tym wirusem zrobił mniej niż co dziesiąty Polak. Podczas tegorocznego Europejskiego Tygodnia Testowania, krótko przez przypadającym 1 grudnia Światowym Dniem AIDS przypominała o tym czerwona kokardka z napisem „Razem przeciw HIV” wyświetlana na ulicach Krakowa, Warszawy, Poznania, Gdańska i Gdyni oraz plakaty zachęcające do wizyt w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych. Akcję realizowały Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae” i Gilead Sciences.