Zbadaj poziom cukru w jedną sekundę!

System Monitorowania Glikemii Flash FreeStyle Libre firmy Abbott jest już dostępny w Polsce. Pozwala on osobom chorym na cukrzycę zmierzyć poziom cukru w jedną sekundę, bezboleśnie i bez konieczności nakłuwania palców. Wszystko za sprawą sensora działającego przez 2 tygodnie, noszonego na tylnej stronie ramienia, który automatycznie mierzy poziom glukozy.

System FreeStyle Libre składa się z małego sensora noszonego na tylnej stronie ramienia oraz czytnika. Sensor co minutę mierzy stężenie glukozy w płynie śródtkankowym za pomocą wprowadzonego pod skórę, małego mikrofilamentu. Aby wykonać pomiar poziomu cukru wystarczy zbliżyć czytnik do sensora. Taki skan można wykonać nawet przez ubranie. Po zeskanowaniu sensora, na czytniku wyświetla się poziom cukru, wykres pokazujący glikemię z ostatnich ośmiu godzin oraz strzałka trendu, która określa, czy stężenie glukozy rośnie, spada czy jest stabilne. Wystarczy raz na 8 godzin zeskanować sensor czytnikiem, aby mieć pełny obraz tego, jak kształtował się nasz poziom cukru przez całą dobę. Czytnik przechowuje w pamięci dane z okresu do 90 dni, dostarczając historycznych informacji o tym jak kształtował się poziom cukru w tym czasie. Dane z czytnika można zgrać do programu komputerowego.

Liczba chorych na cukrzycę w Polsce stale wzrasta. Obecnie na tę chorobę cierpi w naszym kraju prawie 3 mln Polaków, z czego 1 mln nie jest tego świadomy.

Abbott to amerykański koncern farmaceutyczny. Został założony przez Wallace’a Calvina Abbotta w 1888 r. w Chicago. Zatrudnia ok. 74 tys. pracowników i działa w 150 krajach. Siedziba firmy mieści się w Abbott Park w stanie Illinois. Firma przez ponad 125 lat opracowała i wprowadziła szereg produktów w zakresie odżywiania, diagnostyki, wyrobów medycznych oraz markowych produktów leczniczych. Jako pierwsza stworzyła tester na HIV. W swojej ofercie posiada m.in.: lek na reumatoidalne zapalenie stawów, konwulsje oraz syntetyczną tyroksynę. Posiada także szeroki zakres produktów diagnostycznych. W Polsce firma działa poprzez spółkę zależną Abbott Laboratories Poland sp. z o.o.

 

Źródło: Abbott, Forumfarmaceutyczne.org