Zaszczep się wiedzą

Rusza kampania edukacyjna o szczepionkach „Zaszczep się wiedzą”. Organizatorzy i eksperci uważają, że rosnąca liczba nieszczepionych dzieci grozi powrotem takich chorób jak krztusiec, odra i polio. Chcą więc przekazywać rzetelną wiedzę o szczepionkach  i przeciwdziałać mitom dotyczącym szczepień, takim jak np. rzekome powodowanie przez nie autyzmu.

Na stronie www.zaszczepsiewiedza.pl można znaleźć poparte naukowo udowodnionymi faktami informacje.

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego liczba niezaszczepionych dzieci w ciągu kilku lat wzrosła o ponad 100 proc., do ok. 12,8 tys. w 2014 r.

Największe zaniepokojenie autorów kampanii budzi fakt, że 45 proc. badanych pytana o to, gdzie w internecie szuka informacji, wskazała na fora i blogi, czyli źródła niefachowe. Z kolei 28 proc. wskazało na media społecznościowe. Jednocześnie 61 proc. odpowiedziało, że wiedzę czerpię ze stron związanych z tematyką szczepień, a 40 proc., że z oficjalnych stron, np. Ministerstwa Zdrowia i GIS.

Organizatorzy kampanii podkreślają, że szczepienia pozwoliły ludziom żyć dłużej i unikać komplikacji po chorobach. Wprowadzenie obowiązkowych szczepień ochronnych przyczyniło się do tego, że średnia długość życia wzrosła z 43 lat w 1900 r. do ponad 80 lat w 2014 r.