XIII Forum Organizacji Pacjentów

11 i 12 lutego w Warszawie już po raz 13. odbyło się Forum Organizacji Pacjentów – największa  konferencja skierowana do liderów pacjentów reprezentujących chorych w różnych obszarach terapeutycznych organizowane przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. 
 
Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się od inauguracyjnego spotkania z udziałem Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, który podkreślał, że z okazji Światowego Dnia Chorego można mówić o godności pacjenta w chorobie. 
Konferencja rozpoczęła się debatą na temat godności pacjenta i jakości opieki zdrowotnej. Obok  Ministra Zdrowia, wzięli w niej udział Adam Niedzielski (prezes Narodowego Funduszu Zdrowia),  prof. Paweł Łuków, Uniwersytet Warszawski, ks dr Arkadiusz Nowak (IPPEZ), dr Jakub Gierczyński (Uniwersytet Łazarskiego),  Ewa Borek (Fundacja My Pacjenci). Następnie strategię współpracy ze środowiskiem pacjentów przedstawił Bartłomiej Chmielowiec (Rzecznik Praw Pacjenta). 
 
Następnie odbyła się debata Godność pacjenta w chorobie przewlekłej podczas której zaprezentowano wyniki raportu IPPEZ „ Godność w chorobie przewlekłej”  Spotkanie, które poprowadził socjolog i autor badania dr Tomasz Sobierajski, a wzięli w nim udział prof. Dorota Karkowska (Fundacja IUS Medicinae, IPPEZ), Adrianna Sobol, psychoonkolog (Fundacja Onkocafe), Beata Stepanow (SED), a także Helena Kładko (PTSR) i Anna Sarbak (UroConti). W dalszej części spotkania odbyły się jeszcze sesje dotyczące innowacji w których zaprezentowano najnowsze innowacje w medycynie, które będą miały wpływ na życie pacjenta, a dr Jakub Gierczyński przedstawił także idę zrównoważonego rozwoju systemów ochrony zdrowia.
 
Drugiego dnia konferencji uczestnicy uczestniczyli w kolejnych inspirujących wykładach i warsztatach. W sesji Ruch, dieta i arteterapia mogli posłuchać na temat roli wysiłku fizycznego i muzykoterapii w profilaktyce i wsparciu w procesie leczenia chorób przewlekłych, a także dowiedzieć się w jaki sposób prowadzony jest model żywienia domowego wśród pacjentów potrzebujących tego typu wsparcia. W drugiej części dnia odbyły się dwa warsztaty prowadzone przez znakomitych trenerów: dr hab. Mariusza Trojanowskiego (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego), który prowadził zajęcia w zakresie komunikacji interpersonalnej z elementami perswazji i dr Katarzyna Korpolewska o barierach w pomaganiu innym. 
 
XIII Forum Organizacji Pacjentów 11-12.02.2019 | Partner merytoryczny: Uniwersytet Zielonogórski | Partner główny: Gilead, Pfizer | Partner wspierający: GSK, Janssen Polska, Roche Polska , Essity, Abbvie, Abbott, Nutricia, NovoNordisk, MSD