Wystartowała nowa kampania edukacyjna „TARCZYCA – OTOCZ JĄ OPIEKĄ”

Ogólnopolska Kampania Edukacyjna „Tarczyca – otocz ją opieką”, organizowana przez Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS), ma na celu podniesienie poziomu wiedzy na temat chorób tarczycy, ich diagnozowania oraz profilaktyki zarówno w terapiach farmakologicznych jak i najnowszych możliwościach chirurgii endokrynologicznej.

#TARCZYCAOTOCZJAOPIEKA

 

Ambasadorką Kampanii została Katarzyna Dowbor, która zmaga się z autoimmunologiczną chorobą Gravesa-Basedowa. Wsparcia udzieliły również Maffashion, która cierpi na niedoczynność tarczycy oraz Monika Pyrek Marta Dyks chorujące na Hashimoto.

Partnerami są: Polski Klub Chirurgii Endokrynologicznej, Polskie Towarzystwo Tyreologiczne oraz Fundacja Moniki Pyrek. Patronatem medialnym kampanię objęły: Kobietyimedycyna.pl, Portalemedyczne.pl, Radioklinika.pl oraz Newsrm.tv.

W ramach kampanii zaplanowano także spotkania dla pacjentów oraz lekarzy w wybranych miastach, między innymi we Wrocławiu, Krakowie oraz Poznaniu. Szczegóły dotyczące spotkań zamieszczone na bieżąco na profilu FB kampanii: facebook.com/Tarczycaotoczjaopieka

 

TARCZYCA: ROLA, OBJAWY, CHOROBY

Choroby tarczycy są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. W Polsce ok. 22% osób cierpi na choroby gruczołu tarczowego, bądź chorowało na nie w przeszłości. Statystycznie kobiety chorują 9-krotnie częściej niż mężczyźni, a przecież tarczyca odpowiada za metabolizm całego organizmu, co jest szczególnie istotne właśnie dla nich.

Objawy chorób tarczycy mogą wynikać z zaburzenia czynności tarczycy (nadczynność lub niedoczynność), powiększenia gruczołu – wole (najczęściej z przebudową guzkową – wole guzkowe łagodne lub nowotwory tarczycy), a także mogą być skutkiem zapaleń tarczycy (np. choroba Hashimoto). Mimo, że pacjenci zauważają wiele, często niepokojących objawów, bagatelizują je i rezygnują z wizyty u lekarza. Często też nie potrafią odczytać sygnałów, które wysyła nasz organizm. To właśnie dlatego, duża liczba osób żyje z niezdiagnozowaną chorobą, która podstępnie niszczy ich organizm.

Wykryte wcześnie choroby tarczycy, umożliwiają rozpoczęcie odpowiedniego procesu leczenia, a także ograniczenie groźnych powikłań zdrowia pacjentów. Szybkie chudnięcie, przybieranie na wadze, ospałość, nadpobudliwość, osłabienie czy trudności w koncentracji, to niektóre z symptomów, które są często bagatelizowane, a jednocześnie charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy. Przy nadczynności z kolei, często towarzyszą nam uczucie gorąca, zwiększona potliwość  (skóra staje się ciepła i wilgotna), duszność i kołatanie serca czy drżenie rąk. Oczywiście jeden i drugi stan chorobowy mogą ze sobą współistnieć, dlatego tak istotna jest wizyta u specjalisty”
 – podkreśla Prof. dr hab. n. med. Ireneusz Nawrot, Sekretarz Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej.

 

STRONA INTERNETOWA

www.tarczyca.com.pl

Strona zawiera szereg informacji m.in. na temat kampanii, chorób tarczycy, objawów czy metod jej leczenia. Znaleźć na niej można również mapę ośrodków specjalizujących się  w zabiegach operacyjnych tarczycy, z wykorzystaniem śródoperacyjnego neuromonitoringu nerwów krtaniowych. Zapraszamy!

 

FACEBOOK

facebook.com/Tarczycaotoczjaopieka

Profil informuje o wszelkich wydarzeniach organizowanych w ramach kampanii. Do udziału w niej zostały zaproszone także inne, znane i wyjątkowe kobiety, które również borykają się  z chorobami tarczycy i zdecydowały się wesprzeć kampanię „Tarczyca – otocz ją opieką”  w mediach społecznościowych. Zdjęcia zostaną udostępnione bezpośrednio na naszym profilu. Zapraszamy też do śledzenia zaangażowanych profili: @Maffashion @MartaDyks @niedoczynna @Joannatrenerkazdrowejdiety @doktormagda.

 

źródło: materiały prasowe kampanii

na zdjęciu: Katarzyna Dowbor i Elżbieta Kozik (PARS) – symbol kampanii „Tarczyca – otocz ją opieką”