Wyścig na przekór cukrzycy – start Teamu Novo Nordisk w 74. edycji Tour de Pologne

Do jednego z najważniejszych sportowych wydarzeń w Polsce – 74. edycji wyścigu Tour de Pologne po raz drugi dołącza Team Novo Nordisk. Zawodnicy ponownie chcą ścigać się o najlepsze miejsca na podium oraz pokazać, że dzięki aktywności fizycznej i odpowiednio dobranej terapii można przesuwać horyzonty naszych możliwości. Członkowie Teamu chcą być także inspiracją dla innych chorych żyjących z cukrzycą, którzy ze względu na chorobę zrezygnowali z uprawiania sportu bądź obawiają się rozpocząć treningi – są oni doskonałym przykładem na to, że chorując na cukrzycę można uprawiać wyczynowe kolarstwo i mierzyć się z najlepszymi zawodnikami na świecie. Już po raz drugi Team Novo Nordisk otrzymał od nas „dziką kartę” – zaproszenie do startu w wyścigu.

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, której nie da się całkowicie wyleczyć. Nie znaczy to jednak, że nie da się z nią skutecznie walczyć – jak podkreślają eksperci, aktywność fizyczna obok leczenia i diety powinna być integralną częścią życia z cukrzycą. Kolarze z Teamu Novo Nordisk, oprócz zwracania uwagi na ważną rolę aktywności fizycznej w profilaktyce cukrzycy, chcą także podkreślać, istotne znaczenie odpowiednio dobranego leczenia. To dzięki niemu, kolarze mogą wyczynowo uprawiać ulubioną dyscyplinę, a nawet osiągać ponadprzeciętne wyniki sportowe.

Team Novo Nordisk powstał w ramach programu Changing Diabetes („Razem zmieniajmy cukrzycę”). Drużyna składa się z kolarzy z całego świata, z których każdy ma inną historię i przeszedł własną drogę, by stać się zawodowym sportowcem. Cukrzycę rozpoznano u nich na różnych etapach życia – niektórzy zostali zdiagnozowani zanim zajęli się kolarstwem, a inni – kiedy już brali udział w zawodach. Ich celem jest inspirowanie, edukowanie oraz wspieranie osób chorych na cukrzycę na całym świecie pokazując im, jak wiele można osiągnąć pomimo choroby. Kolarze z Teamu startują ramię w ramię z innymi zawodnikami Tour de Pologne na tych samych zasadach. Martjin Verschoor, uczestnik tegorocznego wyścigu podkreśla: Zawsze walczę o swoje miejsce jako kolarz. Zawsze chcę być postrzegany jak każdy inny zawodnik, a nie tylko zawodnik z cukrzycą. Aktywności związane ze startem Teamu Novo Nordisk w Tour de Pologne odbywają się pod szyldem kampanii „Ścigamy się z cukrzycą”.

Celem zainicjowanej przez organizacje reprezentujące środowisko pacjentów inicjatywy jest zwrócenie uwagi na profilaktykę i leczenie cukrzycy w Polsce oraz rolę edukacji i aktywności fizycznej w kontroli cukrzycy, a także potrzeby pacjentów diabetologicznych i priorytety ochrony zdrowia. Mecenasem kampanii jest Novo Nordisk.

Więcej informacji na stronie: http://scigamysiezcukrzyca.pl/