Wstydliwe choroby – kampania edukacyjna

Dlaczego wciąż istnieją choroby, które są dla nas tematem tabu? Jak przedstawia się problem stygmatyzacji i kogo najczęściej dotyczy? Dlaczego większość osób dotkniętych z pozoru właśnie wstydliwymi chorobami żyje w obawie przed dyskryminacją oraz w poczuciu inności i wstydu, a w zasadzie zostaje osamotniona w chorobie?

 

Chcemy walczyć z tym przekonaniem poprzez uświadamianie społeczeństwa jak istotną rolę w procesie leczenia tych chorób pełni odpowiednio postawiona diagnoza, prawidłowo dobrana terapia jak i sama wiedza pacjenta na temat konkretnego schorzenia. Stąd kampania edukacyjna przygotowana przez The Point „Wstydliwe choroby. Pokonajmy tabu” jest odpowiedzią na potrzebę edukacji społecznej, przekazywania wiedzy, która pozwoli na zrozumienie, iż każda choroba nawet ta z pozoru wstydliwa jest normalnym schorzeniem, z którym należy walczyć.

 

Głównym Partnerem kampanii jest Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Partnerem Medialnym został Medonet.

Lista omawianych problemów oraz wypowiadających się Ekspertów:

 

Patrycja Rzucidło z Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej porusza istotny temat zakażenia wirusem HIV.  Informuje zarazem o przewrotnej kampanii „Lubisz ryzyko? Sprawdź czy wygrałeś?” która ma za zadanie zwrócić szczególną uwagę na problem niepokojących statystyk dotyczących zakażeń HIV i zachęcić do wykonywania testów wykluczających lub potwierdzających zakażenie.

 

Na temat życia ze stomią bez wstydu, codzienności osób z wyłonioną stomią, wyzwań oraz szans na normalne funkcjonowanie, dzięki odpowiedniej obsłudze sprzętu stomijnego i pielęgnacji- opowiada nam Lek. med. Magdalena Derejska, pielęgniarka stomijna Pani Grażyna Majewska, oraz pacjentka, której stomia uratowała życie.

 

Temat związany ze stanem polskiej Psychiatrii, jej wciąż aktualną marginalizacją oraz perspektywie zmian, na najbliższe lata, które pozwolą na lepsze zaopiekowanie się grupą pacjentów z zaburzeniami psychicznymi – rozmawiamy z Prof. Agatą Szulc oraz prof. Marcinem Wojnarem.

 

Zagadnienie depresji jako zaburzenia psychicznego, owianego wciąż tematem tabu społecznym i poczuciem wstydu wśród pacjentów przybliża nam Joanna Chatizow ze Stowarzyszenia Aktywnie przeciwko depresji.

 

Zdrowie intymne, a dokładniej tematykę zaburzeń erekcji i powodów, dla których mężczyźni wciąż wstydzą się swoich dolegliwości porusza w interesującym wywiadzie Prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

 

Ponadto z kampanii czytelnicy dowiedzą się również jak naturalnie poradzić sobie z problem wstydliwych zaparć, oraz jakie są dostępne metody na leczenie niechcianych blizn.

 

Zapraszamy do lektury: Wstydliwe CHOROBY – pokonajmy tabu